ଆଜି ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବା ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସିଡିର ଏକୀକରଣ ବିଲ୍! ହ୍ଵିପ ଜାରି କଲା ବିଜେପି

0

ତିନୋଟି ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସିଡି) କୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ତିନିଟି ପୌରସଂସ୍ଥା ନିଗମକୁ ଏକୀକରଣ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଆଜି ଲୋକସଭାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏମସିଡି ଏକୀକରଣ ବିଲ୍ ଆଗତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆଜି ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ବିଜେପି ଏହାର ସମସ୍ତ ଲୋକସଭା ସାଂସଦଙ୍କୁ ହ୍ୱିପ୍ ଜାରି କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତର ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନର ଏକୀକରଣକୁ ନେଇ ଲୋକସଭାରେ ଏକ ବିଲ୍ ଆଗତ ହେବ।

ସୂଚନା ଯେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିଲେ। ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ନିର୍ବାଚନର ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବାରଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଏକ ଚିଠି ପଠାଇ ତାଙ୍କୁ ତିନିଟି ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ନିଗମର ଏକୀକରଣ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ନିଗମ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣାକୁ ଆୟୋଗ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ। ମେ ୧୮  ପୂର୍ବରୁ ପୌରସଂସ୍ଥା ନିର୍ବାଚନ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୮ ସୁଦ୍ଧା ଜାରି କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଦିଲ୍ଲୀର ଶାସକ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଏମସିଡି ନିର୍ବାଚନର ତାରିଖ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ନିଗମର ଏକୀକରଣ ହେବକୁ ନେଇ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ବିଜେପିକୁ ଖୋଲା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଛନ୍ତି। କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ନିଜକୁ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦଳ ବୋଲି କହୁଛି, କିନ୍ତୁ ଛୋଟ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିକୁ ଭୟ କରି ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିଜେପି ଠିକ୍ ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ନିର୍ବାଚନ କରି ବିଜୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ ତେବେ ସେମାନେ ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ କରିବେ।

ବାସ୍ତବରେ, ଉତ୍ତର ନିଗମର ମେୟର ଇକବାଲ ସିଂ, ଦକ୍ଷିଣର ମୁକେଶ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପୂର୍ବର ଶ୍ୟାମ ସୁନ୍ଦର ଅଗ୍ରୱାଲ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଛନ୍ତି। ନିଗମଗୁଡିକର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ଥିବାରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ପାଇବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି ଏବଂ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକଜୁଟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଏହି ତିନିଜଣ ମେୟର କହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.