ମେଘାଳୟର ରାଜ୍ୟପାଳ ସତ୍ୟ ପାଲ ମଲିକଙ୍କ ଏକ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରିବ ସିବିଆଇ; ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି କାରଣ

0

ମେଘାଳୟର ରାଜ୍ୟପାଳ ସତ୍ୟ ପାଲ ମଲିକଙ୍କ ଏକ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ ନେଇ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ ସିବିଆଇ। ତଦନ୍ତ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତରଫରୁ ସିବିଆଇକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି। ଏହି ମାମଲା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଥିବାବେଳେ ଲାଞ୍ଚ ପ୍ରଦାନ ସହିତ ମାମଲା ସହ ଜଡିତ। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରଶାସନ ଏହାର ସଠିକ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସିବିଆଇକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା।

ରିଲାଏନ୍ସ ଜେନେରାଲ ଇନସୁରାନ୍ସ କର୍ପୋରେସନକୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବୀମା ଯୋଜନା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ପ୍ରଦାନରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତିର ସିବିଆଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବ। ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାକୁ କିରୁ ହାଇଡ୍ରୋ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ସିଭିଲ୍ ୱାର୍କ ପାଇଁ ଚୁକ୍ତିନାମା ପ୍ରଦାନରେ ସିବିଆଇ ଦୁର୍ନୀତିର ଯାଞ୍ଚ କରିପାରେ।

ତେବେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ସତ୍ୟ ପାଲ ମଲିକ ନିକଟରେ ଆରଏସଏସର ଜଣେ ନେତା ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏକ ଫାଇଲ ସଫା କରିବା ବଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ସତ୍ୟପାଲ ମଲିକଙ୍କ ଏହି ଦାବି ପରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ବ୍ୟାପିଗଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଭିଯୋଗଗୁଡିକ ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରଶାସନର ସୁପାରିଶକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ସତ୍ୟପାଲ ମଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଦାଖଲ କରିବା ପାଇଁ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ଡିଲକୁ ବାତିଲ କରିଦେଲେ | ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମଲିକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ନୀତି ଉପରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ନକରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୮ ରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ରାଜ୍ୟପାଳ ଥିଲେ, ଭୁଲ୍ ସନ୍ଦେହରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ରିଲାଏନ୍ସ ଜେନେରାଲ୍ ଇନସୁରାନ୍ସ ସହିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ସେ ବାତିଲ କରିଦେଲେ | ଏଥି ସହିତ, ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରିଲାଏନ୍ସ ଜେନେରାଲ ଇନସୁରାନ୍ସ ସହିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ କଲେ ଏବଂ ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ବ୍ୟୁରୋକୁ ପଠାଇଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.