ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ ସର୍ଭର ହ୍ୟାକ୍ ପଛରେ ଚୀନର ହାତ!

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଦିଲ୍ଲୀର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ର ସର୍ଭରରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ଚୀନ୍ ଏବଂ ହଂକଂ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ବୁଧବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ବିବରଣୀ ଖୋଜାଯାଇଛି, ଯାହା ଚୀନ୍ ଏବଂ ହଂକଂର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ମିଳିପାରିବ ଜ୍ଝ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଇଣ୍ଟରପୋଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ପାଇବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସର୍ଭର ଆକ୍ରମଣ ଚୀନ୍ ଏବଂ ହଂକଂର ଏକ ସ୍ଥାନରୁ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଏକ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଦିଲ୍ଲୀ ନଭେମ୍ବର ୨୩ ରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଏହାର ସର୍ଭରକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ନଭେମ୍ବର ୨୫ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଫ୍ୟୁଜନ୍ ଆଣ୍ଡ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଅପରେସନ୍ସ (ଆଇଏଫଏସଓ) ୟୁନିଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଚୋରା ଚାଲାଣ ଏବଂ ସାଇବର ଆତଙ୍କବାଦ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା।

କେବେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ଘଟିଥିଲା ?
ଦିଲ୍ଲୀର ଏମ୍ସ ରେ ବ୍ୟବହୃତ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଫରମେଟିକ୍ସ ସେଣ୍ଟରର ଇ-ହସ୍ପିଟାଲ୍ ସର୍ଭର ନଭେମ୍ବର ୨୩ ରେ ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ଓପିଡି ଏବଂ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ସେବାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା ଜ୍ଝ ଏମ୍ସ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ସେବା ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ମାନୁଆଲ୍ ମୋଡ୍’ ଉପରେ କାମ କରୁଛି ଜ୍ଝ ଯେତେବେଳେ ଦିନସାରା ସର୍ଭର ଡାଉନ୍ ଥିଲା, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସ ଏହାର ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ମୁକ୍ତି ସଫ୍ଟୱେର୍ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ଜ୍ଝ ନିକଟରେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସିଡିଏସଏଲ ଉପରେ ଏକ ମାଲୱେର୍ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ଜ୍ଝ

Leave A Reply

Your email address will not be published.