ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବ ଭାରତ; ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ

0

୨୦୨୨ ଶେଷରୁ ଭାରତ ଜି -୨୦ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଭାରତ ୧ ଡିସେମ୍ବରରୁ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜି -୨୦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବ। ଏହି ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ଦେଶର ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ G୨୦  ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।  ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଜି ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଜି -୨୦ ଦେଶର ନେତା ତଥା ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସ୍ତରରେ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୨୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ ଓ ୧୦ ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଜି -୨୦ କିମ୍ବା ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ ୨୦ ହେଉଛି  ବିଶ୍ଵର ପ୍ରମୁଖ ବିକଶିତ ତଥା ବିକାଶଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତିର ଏକ ଅନ୍ତ-ସରକାରୀ ଫୋରମ୍ | ଏଥିରେ ୧୯ ଟି ଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

କେଉଁ ଦଶଟି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ?

ଜି -୨୦ ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଦେଶଗୁଡିକ ହେଉଛି ନିମ୍ନଲିଖିତ- ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ବ୍ରାଜିଲ, କାନାଡା, ଚୀନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ, ଭାରତ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନ, କୋରିଆ, ମେକ୍ସିକୋ,   ଋଷ୍, ସାଉଦି ଆରବ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ତୁର୍କୀ, ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ | ସାମୂହିକ ଭାବରେ, ଜି -୨୦ ବିଶ୍ GDP ର ଜିଡିପିର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଏହା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ   ଅର୍ଥନୈତିକ  ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କରିପାରିଛି।

G20 ବର୍ତ୍ତମାନ ୮ ଟି ୱାର୍କଷ୍ଟ୍ରିମ୍ କୁ ନେଇ ଗଠିତ |

ଭାରତୀୟ  ବୈଦେଶିକ  ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ୮ ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଜି -୨୦ ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ (ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମାକ୍ରୋକ୍ନୋମିକ୍ ପଲିସି, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥାପତ୍ୟ, ସ୍ଥାୟୀ ଅର୍ଥ, ଆର୍ଥିକ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅର୍ଥ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟିକସ, ଫାଇନାନ୍ସ ଟ୍ରାକ ସହିତ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ର ସଂସ୍କାର, ଶେର୍ପା ଟ୍ରାକ) |

Leave A Reply

Your email address will not be published.