ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ମୋଦୀ: ସୀମା ବିବାଦ ଉପରେ ହୋଇପାରେ ଆଲୋଚନା

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଗତ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, କରୋନା ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ, ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂକ୍ରମିତ ସମ୍ପର୍କର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେବାର ଆଶା ଅଛି । ବାସ୍ତବରେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୬ ରେ ଉଜବେକିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏସସିଓ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ପ୍ରାୟ ୩୪ ମାସ ପରେ ଉଭୟ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ହେବେ। ଏହି ସମୟରେ ଉଭୟ ନେତା ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସୀମା ବିବାଦର ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇପାରେ।

ସୀମା ଟେନସନ ଟେବୁଲ ଉପରେ ରହିବ ।
ଏହି ବୈଠକ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ପ୍ରାୟ ୨୮ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା ସୀମା ଟେନସନର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ହୁଏତ କିଛି ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ସମ୍ମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଟେନସନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସୀମା ହେଉଛି ମୋଦୀ – ଜିନପିଙ୍ଗ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମିଟିଂ ଟେବୁଲରେ ରହିବ । ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଲଦାଖ ଏବଂ ଗାଲଭାନ ଭଳି ଘଟଣାରେ ଚୀନ୍ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ପରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକମାନେ ପ୍ରାୟ ୨୮ ମାସ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେଉଁଠାରେ ଡେପସଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନର ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ଭାଙ୍ଗିନାହିଁ ।

ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ନିଜର ସାମରିକ ସମାବେଶକୁ ହ୍ରାସ କରି ନାହିଁ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ ରେ ମମଲାଲାପୁରମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଅନୌପଚାରିକ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପରେ ସମରଖଣ୍ଡରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମୋଦୀ-ଜିନପିଙ୍ଗ ବୈଠକରେ ସୀମା ଟେନସନର ବିଷୟ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆଲୋଚନା ହେବ ଏବଂ ଉଭୟ ଦେଶର ନେତା ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଭାରତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବ। ଭାରତ ଅନେକ ଥର ଦୋହରାଇଛି ଯେ ପ୍ରକୃତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ସହିତ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଉତ୍ତମ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କର ଆଧାର ଅଟେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.