ଚେସ ଅଲିମ୍ପିଆଡ ମଶାଲର ଲଞ୍ଚ କଲେ ପିଏମ ମୋଦୀ; ଓଡ଼ିଶାର ଖେଳାଳି ପଦ୍ମିନୀ ରାଉତ ମଧ୍ୟ ହେବେ ସାମିଲ

0

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୪୪ ତମ ଚେସ ଅଲିମ୍ପିଆଡର ମଶାଲ ରିଲେ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ୪୪ ତମ ଚେସ ଅଲିମ୍ପିଆଡର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଚେସ ଅଲିମ୍ପିଆଡ଼ ଖେଳ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଟର୍ଚ୍ଚ ରିଲେ ଭାରତରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖେଳ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଖେଳର ମଶାଲ ଆକାରରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଯାଇଥିଲା। ଆଜି ଚେସର ପ୍ରଥମ ଅଲିମ୍ପିଆଡ୍ ଟର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ବାହାରୁଛି | ଆଜି ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୫ ତମ ବର୍ଷ ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଛି, ଏହି ଚେସ ଅଲିମ୍ପିଆଡ ଟର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ୭୫ ଟି ସହରକୁ ଯିବ।

ପିଏମ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ FIDE ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚେସ ଅଲିମ୍ପିଆଡ ଖେଳ ପାଇଁ ଟର୍ଚ୍ଚ ରିଲେ ଭାରତରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ସମ୍ମାନ କେବଳ ଭାରତର ସମ୍ମାନ ନୁହେଁ, ଚେସର ଏହି ଗୌରବମୟ ଐତିହ୍ୟର ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ | ମୁଁ ଏଥିପାଇଁ FIDE ଏବଂ ଏହାର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି।

ଚେସ ଅଲିମ୍ପିଆଡ ୨୮ ଜୁଲାଇରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୨ ଟି ଟିମ୍ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେବେ ଯେଉଁଥିରେ ଓଡ଼ିଶାର ଖେଳାଳି ପଦ୍ମିନୀ ରାଉତ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.