ଜୋଶୀମଠରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି: ସିଏମ୍ ଧାମି କହିଛନ୍ତି – ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଜିନିଷ ସ୍ୱାଭାବିକ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଜୋଶୀମଠରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ଏବଂ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି। ସମୟ ସହିତ ସମସ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଛି ଜ୍ଝ ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୋଶୀମଠଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ଅଛି। ଜୋଶୀମଠରେ ଘଟିଥିବା ଭୂସ୍ଖଳନ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି ଜ୍ଝ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ବାହାରକୁ ଆସୁଛି ଯେ ଗତ ୧୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭୂସ୍ଖଳନର ଗତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଅସୁରକ୍ଷିତ ଘୋଷିତ ଦୁଇଟି ହୋଟେଲ ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି। ଜୋଶିମାଥରେ ଭୟଭୀତ ଲୋକମାନେ ଆର୍ଦ୍ର ଆଖିରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। କିଛି ଲୋକ ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଅନେକ ପ୍ରଭାବିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସ୍ଥାୟୀ ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ ଗତକାଲି (ଜାନୁଆରୀ ୧୩) ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ରିଲିଫ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କ ଘର ଭଡା ମାସକୁ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ସହିତ, ସେମାନଙ୍କର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବିଲ୍ ଛଅ ମାସ ଛାଡି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରୁ ଋଣ ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ ଜ୍ଝ ଦୁଇଟି ହୋଟେଲ ଭାଙ୍ଗିବା, ସାତ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ‘ମଲାରୀ ଇନ୍’ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ‘ମାଉଣ୍ଟ୍ ଭ୍ୟୁ’, ଫାଟ କାରଣରୁ ଉପରୁ ପରସ୍ପର ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇ ରହିଥିଲା, ରୁର୍କି ଭିତ୍ତିକ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବିଲଡିଂ ରିସର୍ଚ୍ଚର ବୈଷୟିକ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ଜାରି ରହିଲା ଜ୍ଝ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଜ୍ଝ ଏହି ଦୁଇଟି ହୋଟେଲ ଯୋଗୁଁ, ସେମାନଙ୍କ ତଳେ ଅବସ୍ଥିତ ପ୍ରାୟ ଏକ ଡଜନ ଘର ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଜ୍ଝ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଚାମୋଲିରେ ଥିବା ଜିଲ୍ଲା ବିପର୍ୟ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୋଶିମାଥଙ୍କ ଆଉ ୨୫ ପରିବାରଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅସ୍ଥାୟୀ ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଅସ୍ଥାୟୀ ରିଲିଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। କମ୍ବଳ ସହିତ ପ୍ରଭାବିତଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ସେହି ଅଟ୍ଟାଳିକାର ସଂଖ୍ୟା, ଯେଉଁଠାରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ତାହା ହେଉଛି ୭୬୦ ଜ୍ଝ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୪୭ ଟି ଅସୁରକ୍ଷିତ ଘୋଷିତ ହୋଇଛି।

୯୦ ପରିବାର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ଜ୍ଝ
ଚାମୋଲିର ଡିଏମ ହିମାନସୁ ଖୁରାନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିପର୍ୟ୍ୟୟ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୟାମ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି, ରୋଷେଇ ଘର ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ଅଛି, ସେମାନେ ଯେକ କୌଣସି ସମୟରେ ଆସି ଏଠାରେ ଖାଇପାରିବେ ଜ୍ଝ ସେ କହିଥିଲେ, “ମୋର ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ମୋର ଖାଦ୍ୟ ଥିଲା। ପାରସ୍ପରିକ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ସିଂ ଧାମି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜୋଶିମାଥଙ୍କ ୯୦ ଟି ପରିବାର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ସେ ପୁନର୍ବାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କାହାର ଘର ଭାଙ୍ଗୁନାହିଁ ଏବଂ କେବଳ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଲି କରାଯାଉଛି। ଧାମି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୋଶିମାଥରେ ଥିବା ସର୍ଭେ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାରକୁ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସହାୟତା ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏହାର ବଣ୍ଟନ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.