ପାକିସ୍ତାନରେ ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି: ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ଆଶଙ୍କା

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବର୍ଷା ଏବଂ ବନ୍ୟା ଜୀବନକୁ ବିଚଳିତ କରିଛି ଜ୍ଝ ଏହି ବନ୍ୟାରେ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦାୟ ୧୩୦୦ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଛି, ଏହି କାରଣରୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉଦ୍ୟମ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବନ୍ୟାରେ ସେ ୧୨.୫ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରବଳ ବନ୍ୟା ପରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କ୍ୟାପ୍ ଏବଂ ରିଲିଫ୍ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଆଜି ପାକିସ୍ତାନରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଛି ଯେ ଦେଶର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖରାପ ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାକିସ୍ତାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା। ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ସିନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳ ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଜଳର ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି ଜ୍ଝ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ସହାୟତା।

ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି 
ବନ୍ୟା ଜଳ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ରୋଗ ଆଣିଥାଏ। ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶିବିରରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପୁଛି ଜ୍ଝ ପିଲାମାନେ ଏହି ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଜ୍ଝ ଅତିକମରେ ୪୭,୦୦୦ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏହି ପ୍ରଦେଶର ଆଶ୍ରୟ ଶିବିରରେ ଥିଲେ। ବାରମ୍ବାର ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ହେଉଥିବା ରୋଗକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.