ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂ ସୁଖୁ ହେବେ ହିମାଚଳର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ସ୍ପଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିଛି। ଫଳାଫଳ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦବୀ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ରାଉଣ୍ଡ ବୈଠକ ଚାଲିଥିଲା। ରାଜଧାନୀ ଶିମଲାରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ବୈଠକ ପରେ ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂ ସୁଖୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଧାନସଭା ପାର୍ଟି ବୈଠକରେ ସୁଖୁଙ୍କ ନାମ ସମସ୍ତଙ୍କ ମତରେ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇଥିଲା।

ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂ ସୁଖୁ ହିମାଚଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ୧୧ ଡିସେମ୍ବର ରବିବାର ଦିନ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହା ସହିତ ମୁକେଶ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଜ୍ଝ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ପ୍ରତୀଭା ସିଂ ସିଏମ୍ ଦୌଡ଼ରେ ଆଗୁଆ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂ ସୁଖୁଙ୍କ ନାମ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ଲାଗିଲା।

କଂଗ୍ରେସ ସ୍ପଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିଛି
ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ୬୮ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ କଂଗ୍ରେସ ୪୦ ଟି ଆସନ ପାଇଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ତୁଳନାରେ ୨୫ ଟି ସିଟ୍ ପାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ୱାଧୀନମାନେ ୩ ଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ କୌଣସି ନେତାଙ୍କୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖ କରି ନଥିଲା କିମ୍ବା ପରେ ସିଏମ ପଦ ପାଇଁ ନାମ ଘୋଷଣା କରିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଖବିନ୍ଦର ସିଂ ସୁଖୁ ହିମାଚଳର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.