୨ ବିଜେପି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ବେଙ୍ଗଲ ବିଧାନସଭାରୁ ବହିଷ୍କାର;ଏହା ବିଜେପିର ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ବୋଲି କହିଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ

0

ବେଙ୍ଗଲ ବିଧାନସଭାରୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ୨ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ସମଗ୍ର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଗୃହର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବାରୁ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ସୁଦୀପ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏବଂ ମିହିର ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନକର ମାର୍ଚ୍ଚ ୭ରେ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଅଭିଭାଷଣ ଦେଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଉଭୟେ ଗୃହକୁ ବହୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୃହ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ବଙ୍ଗଳା ବିଧାନସଭାରେ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ପାର୍ଥା ଚାଟାର୍ଜୀ ଉଭୟ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଚଳିତ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନରୁ ଉଭୟ ବିଜେପି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ପରେ ବାଚସ୍ପତି ବିମନ୍ ବାନାର୍ଜୀ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସୁଦୀପ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏବଂ ମିହିର ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ଉଭୟ ବିଧାୟକ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଗୃହର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ଦେଖାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗୃହର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା।

ସୂଚନା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହିଂସାକୁ ନେଇ ସୋମବାର ଦିନ ବଙ୍ଗଳା ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେପି ହଙ୍ଗାମା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ବିଧାନସଭାର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭରୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନଖରଙ୍କୁ ବିଜେପି ବିଧାୟକମାନେ ଅଟକାଇ ଥିଲେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏହାକୁ ବିଜେପିର ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ହୋଇଥିବା ଡ୍ରାମା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନାପା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟ ପରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ଲଜ୍ଜିତ ନୁହେଁ। ବଙ୍ଗଳା ବିଧାନସଭାରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ କେବେ ହୋଇ ନଥିଲା। ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲଜ୍ଜାଜନକ। ଏହି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଉପାୟରେ ନିର୍ବାଚିତ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.