ଆଜି ରାଞ୍ଚିରେ ରୋଡ ଶୋ’ କରିବେ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ,(ବ୍ୟୁରୋ):  ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ରାଞ୍ଚିରେ ରୋଡ୍ ସୋ ’ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାତି ପ୍ରାୟ 8 ଟା ସମୟରେ ସେ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବିର୍ସାମୁଣ୍ଡା ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଏହି ରୋଡ୍ ସୋ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ରାତି ପ୍ରାୟ 9.30, 10 କିଲୋମିଟର ଦୂର ରାଜ ଭବନରେ ଶେଷ ହେବ। ରାଞ୍ଚି ପୋଲିସ୍ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର 14 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ରାଜ ଭବନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିନୋ ଚକ୍, ବିର୍ସା ଚକ୍, ସାଟେଲାଇଟ୍ ଚକ୍, ଆର୍ଗୋରା ଚକ୍ ଏବଂ ନୂତନ ମାର୍କେଟ ଚକ୍ ଦେଇ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି।

ଆସନ୍ତା 17ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ମୋଦି ସେଠାରେ ଆଜି ପ୍ରଚାର ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଳାଇ ଏକ ଜନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଞ୍ଚିରେ ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି କରାଯାଇଛି । ରାଞ୍ଚି ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଏକ ଆଡଭାଇଜରି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ରୋଡ ଶୋକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ରାଜଭବନ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା ହିନୋ ଛକ, ବିର୍ସା ଛକ, ସାଟେଲାଇଟ୍ ଛକ, ଆର୍ଗୋରା ଛକ ଏବଂ ନିୟୁ ମାର୍କେଟ ଛକରେ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି । ନଭେମ୍ବର 15 ତାରିଖରେ ଆଦିବାସୀ ନେତା ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମମାଟି ଉଲିହାଟୁକୁ ଗସ୍ତ କରିବେ ମୋଦି । ଏହି ଦିନକୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଦିବସ ଏବଂ ଜନଜାତୀୟ ଗୌରବ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ସେଠାରୁ ପ୍ରାୟ 65 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଉଲିହାଟୁ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସକାଳ 8ଟା 15ରେ ଜେଲ ଛକରେ ଥିବା ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।ଉଲିହାଟୁ ପରେ ମୋଦି ଖୁଣ୍ଟିରେ ଥିବା ବିର୍ସା କଲେଜ ଫୁଟବଲ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ । ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଏକ ଜନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ସହ PM PVTG ବିକାଶ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ପିଭିଟିଜିଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ 24,000 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ଯୋଜନା ବି ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପିଭିଟିଜିଙ୍କ ସାମାଜିତ ଓ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଲାଗି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ 2023-24 ବଜେଟରେ ପିଭିଟିଜି ବିକାଶ ମିଶନର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.