ଟ୍ୱିନ୍ ଟାୱାର ଭାଙ୍ଗିବା କାରଣରୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଛି; ସୁପରଟେକ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଆର.କେ ଆରୋରା

0

ରିଅଲଟି ଫର୍ମ ସୁପରଟେକ୍ ଲିମିଟେଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଆର.କେ ଆରୋରା ରବିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ନୋଏଡାଠାରେ ଥିବା ଟ୍ୱିନ୍ ଟାୱାର ବିଲ୍ଡିଂକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହିଛି। ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଠାଟି ଭାଙ୍ଗିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ନିର୍ମାଣରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ତଥା ଋଣ ଉପରେ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ସୁଧ ଆକାରରେ କମ୍ପାନୀକୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସ୍ଥାପିତ ମାନଦଣ୍ଡକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଏହି ୧୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ଆବାସିକ କୋଠା ନିର୍ମାଣକୁ ବେଆଇନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସମାନ ଆଦେଶ ଅନୁସରଣ କରି, ରବିବାର ଦିନ ୨:୩୦ ସମୟରେ, ଏହି ବିଲ୍ଡିଂର ଉଭୟ ଟାୱାର ବିନାଶକାରୀ ସହିତ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ଭାଙ୍ଗିଗଲା।

ସୁପରଟେକ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଏହା କହିଛନ୍ତି

ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି, ଆମର ମୋଟ କ୍ଷତି ପ୍ରାୟ ୫୦୦ କୋଟି ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ବିଲଡିଂ ନିର୍ମାଣର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଜମି କ୍ରୟ ବ୍ୟତୀତ , ନୋଏଡା ପ୍ରାଧିକରଣକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଋଣ ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁଧ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମକୁ ଏହି ଟାୱାରରେ ଫ୍ଲାଟ କିଣିଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଛି।

ଏହି ଦୁର୍ଗଗୁଡିକ ନୋଏଡା ସେକ୍ଟର 93A ରେ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ଅବସ୍ଥିତ ସୁପରଟେକ୍ ର ଏରାମାଲ୍ଡ କୋର୍ଟ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା। ଏହି ଟାୱାରରେ ନିର୍ମିତ ୯୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଫ୍ଲାଟର ବର୍ତ୍ତମାନର ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।

ନୋଏଡା ପ୍ରାଧିକରଣର ଅନୁମୋଦିତ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି

ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ କୋର୍ଟ ଏହି ଟାୱାରଗୁଡ଼ିକୁ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, ନୋଏଡା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ବିଲଡିଂ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସୁପରଟେକ୍ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଏହି ଦୁଇଟି ଟାୱାର ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ସୁପରଟେକ୍ ଏଡଫିସ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କମ୍ପାନୀକୁ ୧୭.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଉଛି। ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏଡିଫାଇସ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଫାର୍ମ ଜେଟ୍ ଡେମୋଲିସନ୍ସକୁ ଦାୟିତ୍ଵ ଦେଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.