ଆସାମ ସରକାର ଏବଂ ୮ ଟି ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ଅମିତ ଶାହା କହିଲେ ଏହା ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ

0

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଆସାମ ସରକାର ଏବଂ  ୮ ଟି ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି (ଆଠଟି ଆଦିବାସୀ ପୋଷାକ)। ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସାମ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ପାଇଁ ଆଜି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନ। ଏକ ଦୀର୍ଘ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି |ବିକାଶକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରି ଉତ୍ତର ପୂର୍ବକୁ ଆଗକୁ ନିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ଶାନ୍ତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ସରକାରଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଏଜେଣ୍ଡା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଲଗାଇ ଆରାସୁର ଯୁବକମାନେ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିବାଦର ଅନ୍ତ ଘଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଆଦିବାସୀ ଜନଜାତି ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ପାଇବେ’

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜି ଆମେ ଏଥିରେ ଏକ ବଡ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଅତିକ୍ରମ କରି ଆଗକୁ  ବଢୁଛି ଏଥି ସହିତ ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ଵା  ସର୍ମା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା  ଦ୍ଵାରା ଆଦିବାସୀ ଜନଜାତିମାନେ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ପାଇବେ, ଅର୍ଥନୀତିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଏବଂ  ରାଜନୈତିକ ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ପାଇବେ।

ଏହି ଆଦିବାସୀ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ |

ଯେଉଁ ଆଦିବାସୀ ସଂଗଠନ ସହିତ ସରକାର ଏକ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି, ତାହା ହେଉଛି ବିର୍ସା କମାଣ୍ଡୋ ଫୋର୍ସ (ବିସିଏଫ୍), ଆସାମର ଆଦିବାସୀ କୋବ୍ରା ମିଲିଟାରୀ ଅଫ୍ ଆସାମ (ଏସିଏମ୍ଏ), ଅଲ୍ ଆଡିଭାସି ନ୍ୟାସନାଲ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (AANLA), ଆଡିଭାସି ପିପୁଲ୍ସ ଆର୍ମି (ଏପିଏ), ସନ୍ଥାଲି ଟାଇଗର ଫୋର୍ସ (STF) ), AANLA-FG (AANLA-FG), BCF-BT (BCF-BT), ACMA-FG (ACMA-FG) |

Leave A Reply

Your email address will not be published.