ତନୋଟ ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ ପକେଇଲେ ଅମିତ ଶାହା; ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ

0

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଶନିବାର ଦିନ ଭାରତ-ପାକିସ୍ଥାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା ନିକଟ ଜୈସଲମେରର ତନୋଟ ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଛନ୍ତି। ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଏଠାରେ ତନୋଟ ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି।

ତନୋଟ ମାଣ୍ଡିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୧୭ କୋଟି ୬୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କକ୍ଷ, ଆମ୍ଫିଥେଟର, ବ୍ୟାଖ୍ୟା କେନ୍ଦ୍ର, ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୋଠରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁବିଧା ବିକାଶ କରାଯିବ।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ?

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନକୁ ଲାଗିଥିବା ତାନୋଟ ଏବଂ ଜୈସଲମେରର ସୀମା ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ କରିବ ଏବଂ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ୧୯୬୫ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନୀ ଯୁଦ୍ଧରେ ହଜାର ହଜାର ବୋମା ଗୁଳି ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ତାନୋଟ ରାୟ ମାତା ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ତାନୋଟ ମାତାଙ୍କ ଚମତ୍କାରିତା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ସେଲ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇନଥିଲା।

୧୯୬୫ ପରଠାରୁ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ ଏହି ମନ୍ଦିରର ପୂଜା ଓ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରୁଛି। ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଏକ ଟ୍ରଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଚାଳନା କରେ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମାତାଙ୍କ ଆରତୀ ଏବଂ ଭଜନ ସାନ୍ଧ୍ୟା ସଂଗଠିତ ହୁଏ |

ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ, ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଏବଂ ଫଟୋ ଗ୍ୟାଲେରୀ ଇତ୍ୟାଦି ବିଏସ୍ଏଫ୍ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ରାଜ୍ୟରେ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛି | ଏଥିପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ରାଜସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ତାନୋଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଭାବରେ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.