ଲକ୍ଷେ୍ନøରେ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଭୁଷୁଡ଼ିବା ଘଟଣାରେ ବଡ଼ ଆକ୍ସନ: ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ ଗିରଫ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଲକ୍ଷ୍ନøର ବାଜିରାହସନ ରୋଡରେ ଅବସ୍ଥିତ ୫ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଆଲାୟା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଭୁଶୁଡ଼ିବା ପରେ ପୋଲିସ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଏହି ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଏସପି ବିଧାୟକ ସହିଦ ମଞ୍ଜୁରଙ୍କ ପୁଅ ନୱାଜିଶ ସହିଦଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏହି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟକୁ ସହିଦ ମଞ୍ଜୁରଙ୍କ ଜ୍ୱାଇଁ ମହମ୍ମଦ ତାରିକ ଏବଂ ପୁଅ ନୱାଜିଶ ସହିଦ କିଣିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ସହିଦ ମଞ୍ଜୁରଙ୍କ ପୁଅ ନୱାଜିଶଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଏକ ଘଣ୍ଟା ପଚରାଉଚରା କରି ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୧.୩୦ ସମୟରେ ଲକ୍ଷ୍ନøକୁ ଆଣିଥିଲା। ୟାଜଦାନ ବିଲଡର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଆଲିଆ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଜ୍ଝ

ସହିଦ ମଞ୍ଜୁରଙ୍କ ନାତୁଣୀଙ୍କ ନାମରେ ଆଲାୟା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ନାମକରଣ କରାଯାଇଥିଲା
ଏହି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ନାମ ବିଧାୟକ ସହିଦ ମଞ୍ଜୁରଙ୍କ ନାତୁଣୀ ଅର୍ଥାତ୍ ପୁଅ ନୱାଜିଶ ସହିଦଙ୍କ ଝିଅ ଆଲାୟାଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଛି। ସହିଦ ମଞ୍ଜୁର ହେଉଛନ୍ତି ମେରୁତର କିଥୋରର ବିଧାୟକ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଆବର୍ଜନା ଭିତରୁ ଟାଣି ନିଆଯାଇଛି। ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା କୋଠାର ଆବର୍ଜନା ତଳେ ୩ ଜଣ ଲୋକ ଫସି ରହିଥିବାର ଭୟ ରହିଛି। ଏହି ୫ ମହଲା କୋଠା ଭୁଶୁଡ଼ିବାର କାରଣ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଗତକାଲି ଅପରାହ୍ନରେ ଘଟିଥିବା ଭୂକମ୍ପ ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ଅଛି।

ରାତି ପ୍ରାୟ ୬.୪୫ ସମୟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି
ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ତୀବ୍ରତା ରିଚ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୫.୮ ରେ ମାପ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର କେନ୍ଦ୍ର ନେପାଳରେ ଥିଲା ଜ୍ଝ ଏହି ୫ ମହଲା କୋଠାରେ ପ୍ରାୟ ୧୬ ଟି ଫ୍ଲାଟ ଥିଲା ଏବଂ ପେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଶୀର୍ଷରେ ଥିଲା ଜ୍ଝ ଏଥିରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଘଟଣା ରାତି ପ୍ରାୟ ୬.୪୫ ସମୟରେ ଘଟିଥିଲା। ବିଲଡିଂ ଭୁଶୁଡ଼ିବା ସ୍ଥାନରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦୁଖୀ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ୟାଜଦାନ ବିଲଡରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ କୋଠାଗୁଡ଼ିକର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବ ଜ୍ଝ
ଏହି ସମୟରେ ଲକ୍ଷ୍ନøର ଡିଭିଜନାଲ କମିଶନର ଡକ୍ଟର ରୋଶନ ଯାଦବ ଲକ୍ଷ୍ନøବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ହଜରତଗଞ୍ଜର ୱାଜିରଗଞ୍ଜ ହାସନ ରୋଡରେ ଥିବା ଆଲା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଭୁଶୁଡ଼ିବା ପରେ ବିଲଡିଂର ମାଲିକ ମହମ୍ମଦ ତରିଫ ଏବଂ ନୱାଜୀଶ ସହିଦ। ଏହି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ନିର୍ମାଣକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ। ୟାଜଦାନ ବିଲଡର୍ସଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତୁରନ୍ତ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଲକ୍ଷ୍ନøରେ ୟାଜଦାନ ବିଲଡରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଟ୍ଟାଳିକା ଚିହ୍ନଟ କରି ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି କୌଣସି କୋଠା ବେଆଇନ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ତା’ହେଲେ ଏହାର ଭାଙ୍ଗିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.