ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ହଟାଇଲେ ବ୍ରାଜିଲ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ବ୍ରାଜିଲର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୁଇଜ ଇନାସିଓ ଲୁଲା ଦେ ସିଲଭା ଶନିବାର ଦିନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଜୁଲିଓ ସେସର ଦେ ଆରୁଦାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏହି କଠୋର କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ ବ୍ରାଜିଲରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କିଛି ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୮ ରେ ରାଜଧାନୀ ବ୍ରାଜିଲିଆରେ ହିଂସାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ବ୍ରାଜିଲର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜେନେରାଲ ଆରୁଦାଙ୍କୁ ଶନିବାର ଦିନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଜେନେରାଲ ଥୋମାସ ମିଗେଲ ରିବେରୋ ପାଏଭାଙ୍କୁ ନୂତନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଜ୍ଝ ଜେନେରାଲ ପାଭା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରାଜିଲୀୟ ସେନାର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ମିଲିଟାରୀ କମାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଜେନେରାଲ ଆରୁଦାଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିବା ପରେ ଲୁଲା ଶନିବାର ରାତିରେ ବ୍ରାଜିଲିଆରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୋସେ ମୁସିଓ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ରୁଇ କୋଷ୍ଟା ଏବଂ ନୂତନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ପାଭାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ବୈଠକ ପରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ମୁସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୮ ରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ବିରୋଧ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଶୀର୍ଷରେ ଏକ ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ।

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବୋଲସନାରୋଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ହିଂସା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ
ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜାୟର ବୋଲସନାରୋଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୮ ରେ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ସରକାରୀ ଅଟ୍ଟାଳିକା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଲୁଲା ଅନେକ ଥର ସେନାକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବତନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଆରୁଦାଙ୍କ ନାମ ନ ରଖି ସେ ଅନେକ ଥର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେନାର କିଛି ଲୋକ ରାଜଧାନୀରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାତ୍ମକ ବିରୋଧକୁ ସରକାରୀ ଭବନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଲୁଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଦବୀକୁ ଖାତିର ନକରି ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣରେ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସୈନିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.