ୟୁଏନଏସସିରେ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥକ କଲେ ବ୍ରିଟେନ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି। ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଭିଟୋ କ୍ଷମତା ଥିବା ଦୁଇ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଜର୍ମାନୀ, ବ୍ରାଜିଲ, ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନର ପ୍ରାର୍ଥୀତାକୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ସମର୍ଥନ କରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ (ୟୁଏଇ) ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଓକିଲାତି କରିଛି।

ଜାତିସଂଘରେ ବ୍ରିଟେନର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଡେମ ବାର୍ବାରା କାଠୱାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟମାନେ ଯେପରି କହିଛନ୍ତି, ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଅଧିକ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରତିନିଧୀ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଏହାକୁ ଦୀର୍ଘ ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ଅଣ-ସ୍ଥାୟୀ ବର୍ଗରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ କହିଆସିଛି।

ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ
ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନିକୋଲାସ୍ ଡି ରିଭିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ଉପସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କ୍ଷମତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ଆମେ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ। ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏହିପରି ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ଜର୍ମାନୀ, ବ୍ରାଜିଲ, ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନର ପ୍ରାର୍ଥୀତାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ।

ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କ’ଣ କହିଥିଲେ?
ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଭାରତରେ ଚାଲିଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦସ୍ତଖତ କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଥିବା ବେଳେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଜାତିସଂଘରେ ସଂସ୍କାରର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ବିତର୍କ ଦିଗହୀନ ହୋଇଯାଇଛି। ଆତଙ୍କବାଦର ଆହ୍ୱାନ ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବିଶ୍ୱ ଏକ ସାମୂହିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସହିତ ଏକାଠି ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅପରାଧୀମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଫୋରମର ଅପବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସନ୍ଦର୍ଭ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ଆଡକୁ ଥିଲା।

ଚୀନ୍ ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପାଲଟିଛି

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ହେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ପ୍ରଚାର କରିଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସଫଳତା ହାସଲ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଭାରତର ଉଦ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ସର୍ବଦା ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହୋଇ ରହିଆସିଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ଚାରିଜଣ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ଓକିଲାତି କରିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଋଷ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ପରିଷଦର ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ କରିବା ସମର୍ଥନରେ କହିଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.