ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କିଏ ହେବ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚିଫ୍ ଅଫ ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟାଫ୍; ଭାରତର ନୂତନ ସିଡିଏସ୍ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସସପେନ୍ସ ଜାରି

0

ଆର୍ମି ଚିଫ୍ ଜେନେରାଲ୍ ଏମ୍ ନାରାଭାନେଙ୍କ ଅବସରକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ମଧ୍ୟ କମ୍ ସମୟ ବାକି ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଦେଶର ନୂତନ ସିଡିଏସ୍ ଗଠନ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ଏବେ ବି ଜାରି ରହିଛି। ଦେଶ ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଷ୍ଟାଫ୍ ଯଥା ଶୀଘ୍ର CDS ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ ନା ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଚାଲିଛି।

୩୦ ଏପ୍ରିଲ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଶନିବାର ଦିନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ୍ ଏମ୍ ନାରାଭାନେ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଅବସର ନେଉଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଦିନ ସେ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସେନାର ଦାୟିତ୍ଵ ଜେନେରାଲ ମନୋଜ ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବେ। ଜେନେରାଲ ନାରାଭାନେଙ୍କ ଅବସର ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ସିଡିଏସ୍ ପଦବୀ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଉଛନ୍ତି କି ନାହିଁ?  ତାହା ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। କାରଣ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସିଡିଏସ୍ ଜେନେରାଲ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରଠାରୁ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି।

ଜେନେରାଲ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜେନେରାଲ ନାରାଭାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଦେଶର ବରିଷ୍ଠ ସୈନିକ କମାଣ୍ଡର। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ସିଡିଏସ୍ କରିପାରିବେ ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି। ସିଡିଏସ୍ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସରକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏକ ପୁରୁଣା ପଦବୀ ପୁନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜେନେରାଲ୍ ନାରାଭାନେଙ୍କୁ ଷ୍ଟାଫ୍ କମିଟିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହା ଏକ ପୁରୁଣା ପୋଷ୍ଟ ଥିଲା ଯାହାକି ସିଡିଏସ୍ ପୋଷ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା | ଏହି ପୋଷ୍ଟଟି ସେନାର ତିନି ପକ୍ଷର ଅର୍ଥାତ୍ ସେନା, ବାୟୁସେନା ଏବଂ ନୌସେନାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମୁଖିଆଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସିଡିଏସ୍ ପୋଷ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି ହେତୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଗଲା।

କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ, ଏପରି କିଛି ଘଟଣା ଘଟିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜେନେରାଲ ନାରାଭାନେ ୩୦ ଏପ୍ରିଲରେ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀରୁ ଅବସର ନେବେ ବୋଲି ମନେହୁଏ ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଆକାଉଣ୍ଟସ୍ ସେବା ତାଙ୍କ ପେନ୍ସନ୍ ଅର୍ଡର ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଅର୍ଥାତ୍, ଅବସର ପରେ ସେମାନେ କିପରି ପେନସନ୍ ନେବେ ତାହାର ଆଦେଶ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି | ଯଦି ଜେନେରାଲ୍ ନାରାଭାନେଙ୍କୁ ସିଡିଏସ୍ କରାଯାଏ, ତେବେ ବୋଧହୁଏ ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ଅର୍ଡର ଆବଶ୍ୟକ ନଥିଲା | ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ଏହିକି ଯେ, ସେ ତାଙ୍କ ରେଜିମେଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ-କମାଣ୍ଡରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜେନେରାଲ ନାରାଭାନେ ମୂଳତ; ଶିଖ୍ ଲାଇଟ୍ ଇନ୍ଫାଣ୍ଟ୍ରିର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ | ତାଙ୍କ ରେଜିମେଣ୍ଟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ରେଜିମେଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଟିଚିଙ୍ଗ୍ସର କର୍ଣ୍ଣେଲ୍ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସେ ଏହି ପଦବୀକୁ ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଡି.ପି ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ସିଖଲାଇ ରେଜିମେଣ୍ଟର ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ ଏକ ସାକ୍ଷାତକରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସିଡିଏସ୍ ଏହି ତିନୋଟି ସେବାକୁ (ସେନା, ବାୟୁସେନା ଏବଂ ନ y ସେନା) ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛି। ତେଣୁ ଜେନେରାଲ ନାରାଭାନେ ରେଜିମେଣ୍ଟର କର୍ଣ୍ଣେଲ ପଦକୁ ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ନୁହେଁ କି ଏବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସେ CDS ହେବେ ନାହିଁ ବୋଲି।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ ଜେନେରାଲ ନାରାଭାନେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ, ଗତ ୪୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ମୁକାବିଲା ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସଂଲଗ୍ନ LAC ଉପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ​​| ଗାଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକାର ହିଂସାରେ ଦେଶର ୨୦ ଜଣ ସୈନିକ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜେନେରାଲ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ପରି ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ CDS ଭାବରେ ଦେଶରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେନାର ତିନି ଭାଗର ସମନ୍ୱୟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚାଇନା ଧୀରେ ଧୀରେ ପଛ ଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲା।

କଣ ସରକାର ଜଣେ ସେବାୟତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜାଗାରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ CDS ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି କରିବେ? ଏହି ବିଷୟରେ ସାଉଥ୍ ବ୍ଲକ୍ (PMO ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ) ରେ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି | ଯଦିଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସରକାର ନିକଟରେ ସିଡିଏସ ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ନିୟମାବଳୀକୁ ପୁନର୍ବାର ବଦଳାଇବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସିଡିଏସ୍ ପଦ ପାଇଁ ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.