ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବାର ସମୟସୀମା ବଢ଼ିପାରେ, ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କେବେ ଶେଷ ହେବ ଜାଣନ୍ତୁ

0

ନୂତନ ସଂସଦ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶେଷ ତାରିଖ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଏହି ସୂଚନା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଯଦିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସରକାରୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ, ତଥାପି ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ନିର୍ମାଣକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନାରେ ଏହା ବାରମ୍ବାର ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ସରକାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଅଧିବେଶନରେ ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରିବ। ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହ ପ୍ରକଳ୍ପ କେବଳ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ।

ଫିନିସିଂ ଟଚ୍ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ 

ସୂତ୍ର ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ଏକ ଜଟିଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାରଣ ଏଥିରେ ନାଗରିକ ନିର୍ମାଣ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଦିଗ ରହିଛି। କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରର ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ସାପ୍ତାହିକ ମନିଟରିଂକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିର୍ମାଣର ଗତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି, ଫାଇନିଂ ଟଚ୍ ଦେବାକୁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ବିଶେଷତା କ’ଣ ହେବ?

ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଲୋକସଭା ହଲରେ ୭୭୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବସିବେ, ରାଜ୍ୟସଭା ହଲର କ୍ଷମତା ୩୮୪ ଟି ହେବ। ଉଭୟ ଗୃହରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ସିଷ୍ଟମ ରହିବ ଏବଂ ଏଥିରେ କମ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବହାର ହେବ। ଗତ ଅଧିବେଶନରେ ଏକ ଲିଖିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ୭୦% କାମ ସରିଛି ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.