ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ ଦିଲ୍ଲୀ ସହର; ୭୭ କରିଡର ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ

0

ରାଜ୍ୟକୁ ଜାମମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀର କରିଡର ୭୭ ରେ ବାରମ୍ବାର ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍ ହଟାଇବାକୁ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହି କରିଡରଗୁଡ଼ିକୁ ଟ୍ରାଫିକ ହଟସ୍ପଟ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ହଟଷ୍ଟପ୍ ଗୁଡିକରେ ଥିବା ଜାମକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା, ଫ୍ଲାଏଓଭର, ଅଣ୍ଡରପାସ୍ ଏବଂ ଫୁଟ୍ ଓଭର ବ୍ରିଜ୍ ର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ଏବଂ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଡିଆ ଏବଂ ବିଭାଗର ଉଚ୍ଚ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସିଏମ୍ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି।

ଟ୍ରାଫିକ୍ ଜାମ୍ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ  

ସିଏମ୍ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ସାରା ସହରରେ ୭୭ ଟି ଟ୍ରାଫିକ ହଟସ୍ପଟ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବେ। ଦିଲ୍ଲୀବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ ଜାମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନ  ଡିଜାଇନ୍ କରିବ ଏବଂ ଫ୍ଲାଏ ଓଭର, ଅଣ୍ଡରପାସ୍ ଏବଂ ଫୁଟ୍ ଓଭର ବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବ।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ପ୍ରଥମେ, ଉଚ୍ଚ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଚାପ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଜାମମୁକ୍ତ କରାଯିବ | ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଭାରତ ତଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜୀବନ୍ତ ସହର ଭାବରେ ଦିଲ୍ଲୀର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ବାହ୍ୟ ରିଙ୍ଗ ରୋଡ୍, ନଜାଫଗଡ ରୋଡ୍, ୱାଜିରାବାଦ ରୋଡ୍, ରୋହତକ ରୋଡ୍, ଆନନ୍ଦ ବିହାର-ଅପସରା ରୋଡ୍ ସମେତ ସମସ୍ତ କରିଡରର ଉନ୍ନତି ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ।

ମନୀଷ ସିସୋଡିଆଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ 

ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ସିଏମ୍ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ଏବଂ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଡିଆ ଏବଂ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜାମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଏହି ସମୟରେ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା ପ୍ରଦାନ କରି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ଉପସ୍ଥାପନା ମାଧ୍ୟମରେ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଦିଲ୍ଲୀର ୭୭ ଟି କରିଡର ଚିହ୍ନଟ କରିଛି ଯେଉଁଠାରେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ୍ ରହିଛି। ଏହି ୭୭ କରିଡରକୁ ଜାମ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ PWD ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ମିଆଦି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି | ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରେ, ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେଠାରେ ଜାମମୁକ୍ତ ଯାତ୍ରା କରିବା ସହଜ ହେବ |

ଏହି ପଏଣ୍ଟଗୁଡିକ ଜାମମୁକ୍ତ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି-

ନୋଏଡା ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ଭସୁନ୍ଧରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପସରା ସୀମା (ଦର୍ଘ୍ୟ 9.1 କିମି।) ବିବେକ ବିହାର, ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାଗର ଏବଂ ରାମପ୍ରସ୍ଥ କଲୋନୀର ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆନନ୍ଦ ବିହାରରୁ ଆପସରା ସୀମାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାଗର ଏବଂ ରାମପ୍ରସ୍ଥ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଛକ ଠାରେ ଫ୍ଲାଏଓଭର ସହିତ ଏକ ଉଚ୍ଚ କରିଡର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ବିଜୱାସାନ ଫ୍ଲାଏ ଓଭରକୁ ନଜାଫଗଡ କାପାଶେରା ରୋଡରେ ଥିବା ଗୋଲାକ ଧାମ ମନ୍ଦିର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତାର କରିବେ, ଯାହାଫଳରେ ଏହି ମାର୍ଗକୁ ଟ୍ରାଫିକ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.