ରାଜନୀତିରେ ଇଡିର ଛାୟା; ପୁଣି ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ଇଡିର ସମନ

0

କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖଡଗେଙ୍କୁ ଇଡିର ସମନ। ତାଙ୍କୁ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ପଚରାଉଚରା କରୁଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଖଡଗେଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି। ୨୦୧୨ ରେ ବିଜେପି ନେତା ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସ୍ୱାମୀ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ୟଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (YIL) ଦ୍ୱାରା ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଅଧିଗ୍ରହଣରେ କଂଗ୍ରେସର କିଛି ନେତା ଠକେଇ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସଘାତ କରିଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନ୍ୟାସନାଲ ହେରାଲ୍ଡ ଖବରକାଗଜ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସ୍ବାମୀ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ମୋତିଲାଲ ଭୋହରା, ସୁମନ ଦୁବେ ଏବଂ ସାମ ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ତର ମାଗିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରକୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ଜଷ୍ଟିସ ସୁରେଶ କୈତ୍ ଏଆଇସିସି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଓସ୍କାର ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍, ସୁମନ ଦୁବେ, ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା ଏବଂ ୟଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ସ୍ବାମୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବୋର୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ମାମଲାରେ ୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ବ୍ୟତୀତ କଂଗ୍ରେସର କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ମୋତିଲାଲ ଭୋରା, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଓସ୍କାର ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍, ସାମ୍ବାଦିକ ସୁମନ ଦୁବେ ଏବଂ ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା ମଧ୍ୟ ନାମିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.