ଗୁଜୁରାଟ ନିର୍ବାଚନ: ଆଜି ବସିବ ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଜେପି ବିଧାୟକଙ୍କ ବୈଠକ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଏକ ଭୂସ୍ଖଳନ ପରେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛି। ଏହି ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଶନିବାର ଗୁଜୁରାଟର ଗାନ୍ଧିନଗରରେ ନବ ନିର୍ବାଚିତ ବିଜେପି ବିଧାୟକଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ହେବ। ଏହି ବୈଠକରେ ନବ ନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପଦର ନାମ ସିଲ୍ କରିବେ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ ପୁଣି ଥରେ ବିଧାନସଭା ଦଳର ନେତା ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବେ ଏବଂ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସିଏମ୍ ହେବେ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗାନ୍ଧିନଗରର ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟାଳୟ ‘କମଲାମ’ରେ ସକାଳ ୧୦ ଟାରେ ନବ ନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଛି। ବିଧାୟକ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରାଜନାଥ ସିଂ, ବିଏସ ୟେଦୁରୁପ୍ପା ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ମୁଣ୍ଡା ବିଧାନସଭା ପାର୍ଟି ବୈଠକ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପର୍ୟ୍ୟବେକ୍ଷକ ହେବେ। ଅପରାହ୍ନରେ ବିଧାନସଭା ଦଳର ନୂତନ ନେତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ବିଷୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯିବ ଏବଂ ତାଙ୍କଠାରୁ ସମୟ ମାଗାଯିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗୁଜୁରାଟ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସିଆର ପାଟିଲ ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୧୨ ରେ ଗାନ୍ଧିନଗର ହେଲିପ୍ୟାଡ ପଡିଆରେ ନୂତନ ସରକାରଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏବଂ ଅମିତ ଶାହା ଯୋଗଦେବେ
ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧୨ ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରାୟ ରଦ୍ଭ ୦୦ରୁ ଅଧିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ। ନୂତନ ସରକାରରେ ପ୍ରାୟ ୧୦-୧୨ କ୍ୟାବିନେଟ ପଦବୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ୧୫-୧୬ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିପାରନ୍ତି। ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପଠାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ପୂର୍ବରୁ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ ତାଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନର କ୍ୟାବିନେଟ ସହିତ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୮ ରେ ଘୋଷିତ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳରେ ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ୧୮୨ ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫୬ ଟି ଜିତିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.