ଭାରତ ଯୋଡ଼ୋ ଯାତ୍ରା: ଚା’ ପାଇଁ କୃଷକଙ୍କ ଘରେ ଅଟକିଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସର ‘ଭାରତ ଯୋଡା ଯାତ୍ରା’ ସୋମବାର (ଡିସେମ୍ବର ୧୨) ରାଜସ୍ଥାନରେ ସପ୍ତମ ଦିନ ଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର ୨ରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଏହି ଯାତ୍ରା ବୁଣ୍ଡିରୁ ସାୱାଇ ମାଧୋପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଯାତ୍ରାର ସପ୍ତମ ଦିନରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସକାଳ ୮.୩୦ ସମୟରେ ଖିଜୁରୀ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ଚାଷୀଙ୍କ ଘରେ ଚା ’ପାଇଁ ଅଟକି ଯାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ‘ଭାରତ ଯୋଡା ଯାତ୍ରା’ କରୁଛନ୍ତି। ସାୱାଇ ମାଧୋପୁରର କୃଷକ ଭେନିପ୍ରସାଦ ମୀନା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ଉପରେ କ ବଗ୍ଧର ଣସି ରିହାତି ପାଇବେ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୀନା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। କୃଷକ ଭେନିପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି, “ବିଦ୍ୟୁତ କର୍ମଚାରୀ ମିଟର ପଢିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ। ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ବିଲ୍ ପଠାନ୍ତି। ଏହା ସମଗ୍ର ଗାଁର ଅବସ୍ଥା।”

କୃଷକଙ୍କ ସମସ୍ୟା
ଭେନିପ୍ରସାଦ ମୀନା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ସାର ପାଇବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ସାର କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଜ୍ଝ ମୀନା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାୟ ୨୭୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ସାର ବ୍ୟାଗର କଳା ମାର୍କେଟିଂ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ୬୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କ’ଣ କହିଥିଲେ?
ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଭେନିପ୍ରସାଦ ମୀନା କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ମୀନା କହିଛନ୍ତି, “ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦଳର ଲୋକମାନେ ସକାଳ ୫ ଟାରେ ଆସି ଆମକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ରାହୁଲ ମୋ ସ୍ଥାନରେ ଚା ପିଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଚା ’ବିରତି ସମୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ ଜ୍ଝ

Leave A Reply

Your email address will not be published.