କରୋନା ହାହାକାର ଭିତରେ ଚାଇନାକୁ ଔଷଧ ପଠାଇବ ଭାରତ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ): କରୋନା ର ଘାତକ ତରଙ୍ଗ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଚାଇନାରେ ଆସିଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ରୋଗୀଙ୍କ ଆଗମନ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଔଷଧର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଲୋକମାନେ ଔଷଧ ବିନା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ଦେଖି ଭାରତ ପୁଣି ଥରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଭାରତ ଚାଇନାକୁ ଔଷଧ ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଭାରତର ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ରପ୍ତାନି ସଂସ୍ଥାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗୁରୁବାର (ଡିସେମ୍ବର ୨୨) କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଔଷଧ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଭାରତ ଚୀନ୍କୁ କରୋନା ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଚାଇନାକୁ ଜ୍ୱର ଔଷଧ ଦେବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।

ଭାରତୀୟ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅର୍ଡର ନେଉଛନ୍ତି ।
ଚାଇନାରେ କରୋନା ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ଔଷଧର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି । ଚାହିଦା ପୂରଣ ପାଇଁ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ଓଭରଟାଇମ୍ କରାଯାଉଛି । ଜ୍ୱର, ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ପାଇଁ ମାଗଣା ଔଷଧ ଦେବାକୁ ଚୀନ୍ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚାଇନାକୁ ଜ୍ୱର ପାଇଁ ଔଷଧ ପଠାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ସ ରପ୍ତାନି ପ୍ରମୋସନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଫାର୍ମାକ୍ସିଲ୍) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସାହିଲ ମୁଞ୍ଜାଲ ରଏଟର୍ସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇବୁପ୍ରୋଫେନ ଏବଂ ପାରାସିଟାମୋଲ ଔଷଧ ତିଆରି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଚୀନ୍ରୁ ଅର୍ଡର ନେଉଛନ୍ତି।

ଭାରତ ସରକାର ଔଷଧ ପଠାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାରେ ଇବୁପ୍ରୋଫେନ୍ ଏବଂ ପାରାସିଟାମୋଲର ଚାହିଦା ଅଧିକ, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ଔଷଧର ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଭାରତ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅରିନ୍ଦମ ବାଗଚି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଚାଇନାରେ କରୋନା ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛୁ। ଚୀନ୍କୁ ଔଷଧ ପଠାଇବା ପ୍ରଶ୍ନରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିଶ୍ୱର ଫାର୍ମାସି ଭାବରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ସର୍ବଦା ସାହାଯ୍ୟ କରିଛୁ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.