ଭାରତ-ଇଟାଲୀ ବୈଦେଶିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରାମର୍ଶର ଅଷ୍ଟମ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ; ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ଆଲୋଚନା

0

ସୋମବାର ରୋମରେ ଭାରତ-ଇଟାଲୀ ବୈଦେଶିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରାମର୍ଶର ଅଷ୍ଟମ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଯେଉଁଠାରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କର ସମସ୍ତ ଦିଗକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ | ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ସଚିବ ରେନାତ୍ ସନ୍ଧୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀତ୍ଵ ହୋଇଥିଲା। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଆଫେୟାର୍ସର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଲୁକା ସାବାଟୁଚିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଇଟାଲୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ୨୦୧୯ ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଶେଷ ବୈଦେଶିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା |

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଅରିନ୍ଦମ ବାଗଚି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋମରେ ଅଷ୍ଟମ ଭାରତ-ଇଟାଲୀ FOC ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରେ, ସେସି ୱେଷ୍ଟ୍ ରେନାତ୍ ସନ୍ଧୁ ଏବଂ DG ଲୁକା ସାବାଟୁଚି ଇଟାଲୀ MFA_int ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଶକ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଏବଂ ନବସୃଜନ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସହଯୋଗକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। 

ଏଥିସହ, ନିୟମିତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବିନିମୟ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ସହଭାଗୀ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ହେତୁ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କର ନୂତନ ଗତି ଉପରେ ସେମାନେ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି | ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ସହମତ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନର ଅଗ୍ରଗତି ବିଷୟରେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ ହୋଇଥିଲେ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୧ ରେ ଦୁଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଶକ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି | ଯାହା ଆମର ବହୁମୁଖୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଗଭୀର କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବା।

ଏହା ସହିତ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଭାରତ-ଇୟୁରୋପୀୟ ସଂଘର ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତ-ଇୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ନିବେଶ ଚୁକ୍ତିନାମା ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫୋରାରେ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସହଯୋଗ ସମେତ ପାରସ୍ପରିକ ସ୍ୱାର୍ଥର ଆଞ୍ଚଳିକ ଏବଂ ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା | ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ, ଆଞ୍ଚଳିକ ଏବଂ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପୁନପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି | ଏକକାଳୀନ, ଉଭୟ ପକ୍ଷ ପାରସ୍ପରିକ ସୁବିଧାଜନକ ଦିନରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପରାମର୍ଶ ନେବାକୁ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.