ସାଂସଦ ନବନୀତ୍ ରାଣାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା; ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲା ଲୋକସଭା ସଚିବାଳୟ

0

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ଉପରେ ରାଜନୈତିକ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ସାଂସଦ ନବନୀତ୍ ରାଣାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଲୋକସଭା ସଚିବାଳୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛି। ଅମ୍ରାବତୀର ସାଂସଦ ନବନୀତ୍ ରାଣା ମୁମ୍ବାଇର ଖର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ତାଙ୍କ ସହ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ସାଂସଦ ନବନୀତ୍ ରାଣା ଲୋକସଭା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ୯ ପଏଣ୍ଟର ଏକ ମେଲ୍ କରିଥିଲେ। ଗତକାଲି ଏହି ମେଲ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଲୋକସଭା ସଚିବାଳୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ ଅମ୍ରାବତୀର ସାଂସଦ ନବନୀତ୍ ରାଣା ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିର୍ଲାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ଚିଠିରେ ନବନୀତ୍ ରାଣା ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ୨୩ ଏପ୍ରିଲରେ ଖର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ମୁଁ ରାତିସାରା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ କଟାଇଲି | ମୁଁ ରାତିସାରା ପାଣି ପିଇବାକୁ କହିଲି, କିନ୍ତୁ ମୋତେ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇନଥିଲା।ରାଣା ଆହୁରି ଲେଖିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲି ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ଏକ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ଅଟେ, ତେଣୁ ସେମାନେ ମୋତେ ସେହି ଗ୍ଲାସରେ ପାଣି ଦେବେ ନାହିଁ | ଜାତି ଆଧାରରେ ମୋତେ ସିଧାସଳଖ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ମୋତେ ପିଇବାକୁ ପାଣି ଦିଆଯାଇନଥିଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଏକ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ହୋଇଥିବାରୁ ପାନୀୟ ଜଳ ପରି ମୌଳିକ ମାନବିକ ଅଧିକାରରୁ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛି।

ରାଣା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଏହା ମୋର ପ୍ରକୃତ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଉଦବ ଠାକରେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶିବସେନା ସ୍ପଷ୍ଟ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ନୀତିରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇଛି, କାରଣ ସେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସହ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଏନସିପି “ସହ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଶିବସେନାରେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଅଗ୍ନିକୁ ପୁନର୍ବାର ଜାଗ୍ରତ କରିବାର ପ୍ରକୃତ ଆଶା ସହିତ ମୁଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲି ଯେ ମୁଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ବାସଭବନ ବାହାରେ “ହନୁମାନ ଚଲିସା” ଜପ କରିବି। ଏହା କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ |

ରାଣା ଚିଠିରେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରକୃତରେ, ମୁଁ “ହନୁମାନ ଚଲିସା” ଜପ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲି ବୋଲି । ମୁଁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରୁଛି ଯେ ମୋର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ନଥିଲା | ତଥାପି, ମୋ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମୁମ୍ବାଇର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ହନୁମାନ ଚଲିସା ପଢିବା ଉପରେ ଜିଦ୍ ଛାଡିଥିଲି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ ଅପରାହ୍ନ ସମୟରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ମୋ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରି ବେଆଇନ ଭାବେ ମୋତେ ଏବଂ ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ମୁଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପୋଲିସ ପାର୍ଟିକୁ କହିଛି ଯେ ମୁଁ ସଂସଦର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ମୋର ସ୍ୱାମୀ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତେଣୁ ଜଣେ ଜନ ପ୍ରତିନିଧୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମକୁ ଏପରି ବେଆଇନ ତଥା ଉଚ୍ଚ ମାନର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ତେବେ, ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି, ମୋତେ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ରାତିରେ ବାଥରୁମ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି, ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମୋ ଦାବି ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ | ମୋତେ ପୁନର୍ବାର ଅତ୍ୟଧିକ ଅଶୁଭ ଭାଷାରେ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନେକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ମୁଁ ଏକ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ଅଟେ | ମୋତେ କୁହାଗଲା ଯେ ଆମେ ନିମ୍ନ ଜାଟ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ଲୋକଙ୍କୁ ଆମର ବାଥରୁମ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଉନାହୁଁ |

ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ଖାର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନର ତାଲା ଭିତରେ ମୋତେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚିକିତ୍ସା ପଶୁମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଖରାପ ଥିଲା। ଏକ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ହୋଇଥିବାରୁ ମୁଁ ଅପବ୍ୟବହାର ଏବଂ କୁସଂସ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହି ମୌଳିକ ମାନବିକ ଚିକିତ୍ସାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି ଯାହା ଏହି ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.