ଶତ୍ରୁ ଦେଶ ଉପରେ କୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ଅନେକ ସମୟରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶକ୍ତି ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନୂତନ ନିୟମ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ଜାତିସଂଘର ମୁଖ୍ୟ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ୍ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ନୂତନ ନିୟମକୁ ନେଇ ଗୁରୁତର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି।

ଜାତିସଂଘ ମୁଖପାତ୍ର ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଡୁଜାରିକ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନୂତନ ନିୟମକୁ ନେଇ ଜାତିସଂଘର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ୍ ଗଭୀର ଚିନ୍ତିତ। ଏହି ନିୟମ ପରମାଣୁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରେ ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନୂତନ ନିୟମକୁ ନେଇ ଜାତିସଂଘ ଚିନ୍ତା କରୁଛି
ଜାତିସଂଘର ମୁଖପାତ୍ର ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଡୁଜାରିକ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ୍ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗକୁ ଚିରସ୍ଥାୟୀ ଶାନ୍ତି ଏବଂ କୋରିଆ ଉପଦ୍ୱୀପର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ଯାଞ୍ଚଯୋଗ୍ୟ ପରମାଣୁକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ସହ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନୂତନ ନିୟମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନୂତନ ନିୟମ କ’ଣ?
ଉତ୍ତର କୋରିଆର ସଂସଦର ସଦସ୍ୟମାନେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାରକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିୟମ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଶତ୍ରୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣବିକ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ଅଧିକାର ଦେଇଥାଏ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶ ଦ୍ୱାରା ବିପଦ ଆସିଲେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରକୁ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରିବ ନାହିଁ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.