କର୍ଣ୍ଣାଟକକୁ ୩୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଉପହାର ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ; ଆମ ସରକାର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ବିକାଶ ସହ ଯୋଡିଛନ୍ତି

0

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରାୟ ୩୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରକଳ୍ପର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମଙ୍ଗଲୁରୁ ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କଣ୍ଟେନର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାଲ ପରିବହନ ପାଇଁ ବର୍ଥ ନମ୍ବର ୧୪ ର ଯାନ୍ତ୍ରିକରଣ ପାଇଁ ୨୮୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ବନ୍ଦର ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପାଞ୍ଚଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଲେ। ସେ ମଙ୍ଗଲୁରୁ ରିଫାଇନାରୀ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଦୁଇଟି ପ୍ରକଳ୍ପ (ବିଏସ୍ ଷଷ୍ଠ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ଜଳ ନିଷ୍କାସନ କାରଖାନା) ର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ପାଇଁ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୮୩୦ କୋଟି ଏବଂ ୬୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି।

ବନ୍ଦରଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷମତା ପ୍ରାୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି

ଏହି ଅବସରରେ ସେ ମଙ୍ଗଲୁରୁରେ ଏକ ବିଶାଳ ଜନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ମଙ୍ଗଲୁରୁର ଗୋଲ୍ଡଫିଞ୍ଚ ସହର ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ, ମୁଁ ରେଡ୍ ଦୁର୍ଗରୁ ଯେଉଁ ପାଞ୍ଚଟି ଆତ୍ମା ​​ବିଷୟରେ କହିଥିଲି, ତାହା ହେଉଛି ଏକ ବିକଶିତ ଭାରତର ସୃଷ୍ଟି। ଏକ ବିକଶିତ ଭାରତ ଗଠନ ପାଇଁ ଦେଶର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ର ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ କୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଦେଶ ପୋର୍ଟ ଲେଡ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟକୁ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତ୍ର କରିପାରିଛି। ଏହି ପ୍ରୟାସର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି କେବଳ ୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ବନ୍ଦରଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷମତା ପ୍ରାୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି |

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇଲା 

ଦେଶର ଭିତ୍ତିଭୂମି କ୍ଷେତ୍ରରେ କରାଯାଉଥିବା ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥିବାରୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଅନେକ ଲାଭ କରିଛି। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସାଗରମାଲା ଯୋଜନାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିତାଧିକାରୀ।

ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଘର ଓ ଜଳ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା

ସରକାରଙ୍କ ଜଲ ଜୀଭାନ ମିଶନ ଯୋଜନାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ୬ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଘରକୁ ପାଇପ ଜଳ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ପାଇପ ଜଳ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ମଧ୍ୟ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପକ୍କା ଘର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଜାର ହଜାର ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.