ମୋହାଲିରେ ହୋମି ଭାଭା କର୍କଟ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଉଦଘାଟନ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ; ସିଏମ ଭଗବନ୍ତ ମନ କହିଲେ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଉପହାର!

0

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମୋହାଲିରେ ହୋମି ଭାଭା କ୍ୟାନ୍ସର ହସ୍ପିଟାଲର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତକୁ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିକାଶ କରିବା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତର ଲୋକମାନେ ଚିକିତ୍ସା, ଆଧୁନିକ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇବେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ଚ୍ୟାନେଲ ହେବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କଣ କହିଛନ୍ତି ?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ସମୟରେ ନୂତନ ସଂକଳ୍ପ ହାସଲ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସୁଛି। ଆଜିର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦେଶର ଉନ୍ନତିମୂଳକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାର ପ୍ରତିଫଳନ ଅଟେ। ହୋମି ଭବା କ୍ୟାନ୍ସର ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଅର୍ଥ କେବଳ ଚାରି କାନ୍ଥ ନିର୍ମାଣ ନୁହେଁ। ଯେ କୌଣସି ଦେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କେବଳ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉପାୟରେ ସମାଧାନ ପ୍ରଦାନ କରେ, ଏହାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସମର୍ଥନ କରେ | ତେଣୁ ଗତ ଆଠ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ମଧ୍ୟରେ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମଞ୍ଚରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭଗବନ୍ତ ମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜାବର ପବିତ୍ର ଭୂମିରେ ଆମେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ। ପିଏମ ମୋଦୀ ଆଜି ଦେଶ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିବା କ୍ୟାନ୍ସର ହସ୍ପିଟାଲ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଉପହାର। କାରଣ ପଞ୍ଜାବ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲା।

ମିଶନ୍ ମୋଡ୍ ରେ କାମ କରିବା

ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯେତିକି ଆବଶ୍ୟକ, ଯଥେଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟକ ଭଲ ଡାକ୍ତର ରହିବା, ଅନ୍ୟ ପାରାମେଡିକ୍ସର ଉପଲବ୍ଧତା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଦେଶରେ ମିଶନ ମୋଡରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ୨୦୧୪ ପୂର୍ବରୁ, ଦେଶରେ ୪୦୦ ରୁ କମ୍ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ ଥିଲା ଅର୍ଥାତ୍ ୭୦ ବର୍ଷରେ ୪୦୦ ରୁ କମ୍ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜ। ଏଥି ସହିତ, ଗତ ୮ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

ଡାକ୍ତରଖାନାର ବିଶେଷତା କ’ଣ?

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଟାଟା ମେମୋରିଆଲ ସେଣ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ୬୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହି ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି କର୍କଟ ଡାକ୍ତରଖାନାର ୩୦୦ ଶଯ୍ୟା କ୍ଷମତା ଅଛି ଏବଂ ଅନେକ ଆଧୁନିକ ସୁବିଧା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ।

ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର, ରେଡିଓଥେରାପି ଏବଂ ମେଡିକାଲ ଅଙ୍କୋଲୋଜି ଯେପରିକି କେମୋଥେରାପି, ଇମ୍ୟୁନୋଥେରାପି ଏବଂ ଅସ୍ଥି ମଜ୍ଜା ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ ସୁବିଧା ରହିବ। ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍କଟ ରୋଗର ସୁବିଧା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ସାଙ୍ଗରୁରର ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏହାର ଶାଖା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.