ଆସନ୍ତା କାଲି ପୁଣେ ଗସ୍ତ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି; ପୁଣେ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର କରିବେ ଉଦଘାଟନ

0

ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପୁଣେ ଗସ୍ତ କରିବେ। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ପୁଣେ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବେ। ୧୧,୪୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରବିବାର ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ଅର୍ଥାତ୍ ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅନେକ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମେଟ୍ରୋ ରେଳର ଉଦଘାଟନ କରିବା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ତାଙ୍କ ପୁଣେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ପୁଣେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ପରିସରରେ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବେ। ଏହା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସକାଳ ୧୧.୩୦ ରେ ପୁଣେ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବେ। ପୁଣେରେ ସହରୀ ଗତିଶୀଳତା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏହି ବହୁ କୋଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଏକ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୟାସ।

ପୁଣେ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ଏକ ବିଶେଷ ଏବଂ ବଡ ପ୍ରକଳ୍ପ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସମୁଦାୟ ୩୨.୨ କିଲୋମିଟର ପୁଣେ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ୧୨ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଦଘାଟନ କରିବେ। ସମୁଦାୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ୧୧,୪୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି | ପିଏମ ମୋଦୀ ଗାରୱେୟାର ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବେ ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ।

କହିବାକୁ ଚାହିଁବୁ ଯେ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଟା ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବେ ଏବଂ ଅନେକ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବେ। ସେ ମଧ୍ୟ ମୁଲା-ମୁଥା ନଦୀ ପ୍ରକଳ୍ପର ନବୀକରଣ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବ। ନଦୀର ୯ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାପୀ ୧,୦୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ନବୀକରଣ ହେବ। ଏଥିରେ ନଦୀ କୂଳର ସୁରକ୍ଷା, ଇଣ୍ଟରସେପ୍ଟର ସ୍ୱେରେଜ୍ ନେଟୱାର୍କ, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁବିଧା, ବୋଟିଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଇତ୍ୟାଦି କାର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.