ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ରାଜନୈତିକ ସସପେନ୍ସ ଜାରି । ‘ଯଦି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପାଖରେ କ୍ଷମତା ଅଛି, ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିୟମକୁ ଲାଗୁ କରନ୍ତୁ’ : ବନ୍ନା ଗୁପ୍ତା

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଖଣି ଲିଜ୍ ସ୍କାମରେ ଫସି ରହିଥିବା ହେମନ୍ତ ସୋରେନ୍ ଝାଡଖଣ୍ଡର ସିଏମ୍ ଭାବରେ ଲାଭ ଉଠାଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଆଜି ସିଏମ ସୋରେନଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଭବିଷ୍ୟତ ଉପରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଏକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ ସୋରେନଙ୍କ ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟତା ପଦକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ତାଙ୍କ ସୁପାରିଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯାହା ଆଜି ରାଜ୍ୟପାଳ ରମେଶ ବାଇସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟାମ୍ପ୍ ହୋଇପାରିବ। ସୋରେନଙ୍କ ଉପରେ ଆସୁଥିବା ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଉପରେ, ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଆଲାଇନ୍ସର ବୈଠକ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଯେଉଁଥିରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ସୁପାରିଶ ଖବର ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ହେମନ୍ତ ସୋରେନଙ୍କ ଲାଟ୍ରାଟୁ ଡ୍ୟାମରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ପିକନିକ୍ କରିବାର ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଡଙ୍ଗାରେ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ମଜା କରୁଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ।

ଶାସକ ଦଳ ବିଜେପି ଉପରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି
ଏହା ସହିତ ଶାସକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଘୋଡା କାରବାର ଜରିଆରେ ବିଜେପି ଉପରେ କ୍ଷମତାସୀନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ବୈଠକ ପରେ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଝାଡଖଣ୍ଡ ମୁଖୀ ମୋର୍ଚ୍ଚା (ଜେଏମଏମ), କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି) ଗତ ଚାରି ଦିନ ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦୂର କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ରମେଶ ବାଇସଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ କରାଯାଉଛି – ବନ୍ନା ଗୁପ୍ତା 
କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ମନ୍ତ୍ରୀ ବାନା ଗୁପ୍ତା ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ଆକ୍ରମଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ପାଖରେ ଗୁପ୍ତଚର ଥାଏ, ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିୟମ ଲାଗୁ କର, ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ବିଜେପିର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ଏଭଳି କାର୍ୟ୍ୟ କରାଯାଉଛି। ଆଜିର ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଅନ୍ଧକାର ଅଧ୍ୟାୟ ଜ୍ଝ ଗୁପ୍ତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ଏପରି କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବିସ୍ତାର ହେବ। ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପଠାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଜଣାଇବା ଉଚିତ୍। ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ ହୁଏ, ତେବେ କ’ଣ ହୋଇଛି ତାହା ଜଣାଯାଏ ନାହିଁ । ଆମେ ଭୟ କରୁନାହୁଁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅନ୍ୟାୟର ପ୍ରତିଶୋଧ ନିଆଯିବ।

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.