ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ଭାରତକୁ ୮ଟି ଚିତା ଭେଟିଦେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ଚିତା ପୁଣି ଥରେ ଭାରତକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି ଜ୍ଝ ୧୯୫୨ ରେ ଚିତା ବିଲୁପ୍ତ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଚିତାବାଘର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଏଥିପାଇଁ ନାମିବିଆରୁ ଭାରତକୁ ୮ ଟି ଚିତା ଆମଦାନୀ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ପିଏମ ମୋଦୀ ଆଜି ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ କୁନୋ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଛାଡିବେ। ଏହି ଚିତାଗୁଡ଼ିକ ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୧୦.୪୫ ରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନକ୍ଲୋଜରରେ ମୁକ୍ତ ହେବ ।

ନାମିବିଆରୁ ଆଠଟି ଚିତା ଆଣିଥିବା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଗୋ ବିମାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁର ପରିବର୍ତ୍ତେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ଅବତରଣ କରିବ। ନାମିବିଆର ରାଜଧାନୀ ୱିଣ୍ଡହୋକ୍ ଠାରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଗୋ ବିମାନ ବୋଇଙ୍ଗ ୭୪୭-୪୦୦ ଦ୍ୱାରା ୫ ଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ୩ ପୁରୁଷ ଚିତାଙ୍କୁ ଗ୍ୱାଲିଅର୍ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଅଣାଯିବ ।

ଚିନୁକ୍ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ କେଏନପି ପରିବହନ କରାଯିବ ।
ଗ୍ୱାଲିଅରରୁ ଚିତା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଚିନୁକ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ କେଏନପି ହେଲିପ୍ୟାଡରେ ଅବତରଣ କରିବେ। କେଏନପିକୁ ଅଣାଯାଉଥିବା ଚିତା ମଧ୍ୟରୁ ୫ ଜଣ ମହିଳା ୨ ରୁ ୫ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁରୁଷ ଚିତା ୪.୫ ବର୍ଷରୁ ୫.୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜ୍ଝ ୧୯୫୨ ମସିହାରେ ଚିତା ଭାରତରେ ବିଲୁପ୍ତ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲା।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସରକାର ନଜର ରଖିବେ
‘ଭାରତରେ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଚିତା ପରିଚୟ ପ୍ରକଳ୍ପ’ ୨୦୦୯ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଜ୍ଝ ଚିତା ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ନାମିବିଆ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଭାରତ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର (ଏମଓୟୁ) ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। ଗାଁରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଗୋରୁମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚିତାବାଘରେ ସଂକ୍ରମଣ ନହୁଏ। ଚିତା ପାଇଁ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୃତ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସରକାର ଏବଂ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବେ। ଚିତା ଏଠାରେ ଭାରତୀୟ ଜଳବାୟୁ ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇବା ପାଇଁ ଏକରୁ ତିନି ମାସ ସମୟ ନେଇପାରେ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.