ୟୁକ୍ରେନକୁ ଆମେରିକା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇବା ପରେ ପୁଣି ରାଗିଗଲେ ପୁଟିନ୍

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ): ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହୋଇନାହିଁ। ଯଦିଓ ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ୟୁକ୍ରେନ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ୟୁକ୍ରେନକୁ ଦେଶଭକ୍ତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଋଷ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଛି। ସେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ କରିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆମେରିକୀୟ ଦେଶଭକ୍ତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବ ବୋଲି ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୁଷର ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମ ଆମେରିକାର ସିଷ୍ଟମକୁ ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ଜ୍ଝ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶଭକ୍ତ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ବହୁତ ପୁରୁଣା। ଋଷ ଦେଶଭକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବ। ବାସ୍ତବରେ, ସାମରିକ ସହାୟତା ଅଧୀନରେ ଆମେରିକା ଋଷ ବିରୁଦ୍ଧରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଦେଶଭକ୍ତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସାହାଯ୍ୟକୁ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପସନ୍ଦ କରିନାହାଁନ୍ତି। ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଦେଶଭକ୍ତ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବହୁତ ପୁରୁଣା। ଋଷ ଦେଶଭକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ତ୍ୟାଗ କରିବ।

ଆମେରିକା ଏହି ସପ୍ତାହରେ ୟୁକ୍ରେନ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା
ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପେଣ୍ଟାଗନ୍ ୟୁକ୍ରେନ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୮୫୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ସହାୟତା ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏକକାଳୀନ ସାମରିକ ସମର୍ଥନରେ ଦେଶଭକ୍ତ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯାହା କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୂରଗାମୀ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ବିମାନକୁ ଉଚ୍ଚତାରେ ଅଟକାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ଜ୍ଝ ବାସ୍ତବରେ, ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଆମେରିକା ୟୁକ୍ରେନକୁ ସବୁ ପ୍ରକାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ଜ୍ଝ

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.