ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପୁଟିନ୍ ନେଲେ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ): ୟୁକ୍ରେନ ସହିତ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ସଂପର୍କରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ୟୁଏଇ ଦେଶକୁ ତୈଳ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଲଗାଇଥିବା ପୁଟିନ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମସ୍କୋ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ ଦେଶକୁ ତୈଳ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବ।

ରୁଷ କହିଛି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ଋଷ ଦେଶରୁ ତୈଳ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଫେବୃଆରୀ ୧, ୨୦୨୩ ରୁ କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେବ ଜ୍ଝ କ୍ରେମଲିନ୍ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି, ରୁଷ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଫେବୃଆରୀ ୧, ୨୦୨୩ ରେ ଲାଗୁ ହେବ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୩ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ ହେବ। ତଥାପି, ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଯାହାକି ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାମଲାରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ଜ୍ଝ

ଜି -୭ ଦେଶଗୁଡିକର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଜ୍ଝ
ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ପୁଟିନ ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଋଷ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ କରିପାରେ ଏବଂ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ୟ୍ୟ କରୁଥିବା କୌଣସି ଦେଶକୁ ତେଲ ବିକ୍ରୟ କରିବ ନାହିଁ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ୟୁଏଇ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ରୁଷରୁ ସମୁଦ୍ର ପଥରେ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଉପରେ ଜି -୭ ଦେଶ ବ୍ୟାରେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ୬୦ ଡଲାରରେ ରାଜି ହେବା ପରେ ପୁଟିନଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.