ବିବାହ କରିବେ ରାହୁଲ: ଜାଣନ୍ତୁ କାହାକୁ?

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସର ଭାରତ ଯୋଡ ଯାତ୍ରା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଶେଷ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ଅଛି। ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ କୁର୍ଲିଟାଲେସଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସେହି ଦିଗ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ରାହୁଲ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କେବେ ଏବଂ କାହା ସହିତ ବିବାହ କରିବେ, ସେ କଣ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ସେ କେତେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ କେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚାକିରି ପାଇଲେ।

ରାହୁଲ ବିବାହ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିଥିଲେ?
ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଉପଯୁକ୍ତ ଝିଅ ପାଇବେ, ସେତେବେଳେ ସେ ବିବାହ କରିବେ। ସେ ଏକ ସ୍ନେହୀ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଝିଅକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବିବାହ ବିରୋଧୀ ନୁହଁନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ପରସ୍ପରକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ବହୁତ ମଧୁର ଥିଲା । ସେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଜୀବନ ସାଥୀ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ।

ରାହୁଲ କ’ଣ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି?
ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସବୁକିଛି ଖାଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ କଞ୍ଚା ଫଳ ଏବଂ ମଟର ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଘରେ ରୁଟିନ୍ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଯାହା ଉପଲବ୍ଧ, ସେମାନେ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଚିଲି ଖାଉଛନ୍ତି, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ସେଠାରେ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଟନ୍, ଚିକେନ୍ ଟିକ୍କା, ସେକ୍ କେବାବ ଏବଂ ଓମେଲେଟ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଆଇସକ୍ରିମକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ସେ ଉଭୟ ଦେଶୀ ଏବଂ ମାଳଦ୍ୱୀପ ଖାଦ୍ୟକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ।

ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଚାକିରି ଉପରେ ରାହୁଲ କ’ଣ କହିଥିଲେ?
ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ କଲେଜ ଏବଂ ହାର୍ଭାର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ରାଜନୀତି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସେ ଆମେରିକା ଯାଇ ରୋଲିନ୍ସ କଲେଜରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପର୍କ, ଅର୍ଥନୀତି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ରାହୁଲ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମାଷ୍ଟର୍ସ କରିଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.