ରାଜବିନ୍ଦର ସିଂ ଭଟ୍ଟୀ ହେଲେ ବିହାରର ନୂଆ ଡିଜିପି

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜବିନ୍ଦର ସିଂ ଭଟ୍ଟୀଙ୍କୁ ବିହାରର ନୂଆ ଡିଜିପି କରାଯାଇଛି। ସେ ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବାର ୧୯୯୦ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ। ରବିବାର ଦିନ ବିହାର ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନୂତନ ଡିଜିପିଙ୍କ ନାମ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବତନ ଡିଜିପି ଏସ.କେ ସିଙ୍ଗଲଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟକାଳ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ଡିସେମ୍ବର ୧୯ ରେ ଶେଷ ହେବ, ଏହା ପରେ ରାଜବିନ୍ଦର ସିଂ ଭଟ୍ଟୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟର ନୂତନ ଡିଜିପି କରାଯାଇଛି। ଭଟ୍ଟୀ ପୂର୍ବରୁ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ବିଏସ୍ଏଫ୍) ଇଷ୍ଟର୍ନ କମାଣ୍ଡର ଏଡିଜି ଭାବେ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ଗୃହ ବିଭାଗ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି

ବିହାର ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂତନ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ୧୯୯୦ ମସିହାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀ ଅଧୀନରେ ଅତିରିକ୍ତ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଇଷ୍ଟର୍ନ କମାଣ୍ଡ ସୁରକ୍ଷା ସୀମା ବାହିନୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ରାଜୱିନ୍ଦର ସିଂ ଭଟ୍ଟଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବଦଳି କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସର ବିହାର ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ସିଂହଲଙ୍କ ଆନୁମାନିକ କାର୍ୟ୍ୟକାଳ (୧୯ ଡିସେମ୍ବର) ୨୦୨୨ ସହିତ ଖାଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ପୋଲିସ୍ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିହାର ପାଟନାରେ ଖାଲି ଆଦେଶରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ବିହାର ରାଜବିନ୍ଦର ସିଂ ଭଟ୍ଟୀଙ୍କ ନୂତନ ଡିଜିପି ମୂଳତ ପଞ୍ଜାବର। ତାଙ୍କ କ୍ୟାଡର ବିହାରରେ ଅଛନ୍ତି। ଶାହାବୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀରେ ସେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଡିଜିପି ହେବା ସହିତ ବିହାରରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ସୁଧାରିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଦୌଡରେ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ନାମ ଥିଲା

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଡିଜିପି ଦୌଡ ପାଇଁ ଅନେକ ନାମ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ଜ୍ଝ ଏଥିରେ ୧୯୮୯ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ ଏବଂ ଡିଜି ଟ୍ରେନିଂ ଆଲୋକ ରାଜ, ୧୯୯୦ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଡେପୁଟେସନ୍ ଆର.ଏସ୍ ଭଟ୍ଟୀ ଏବଂ ୧୯୯୦ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ ଏବଂ ଡିଜି ଫାୟାର ଏବଂ ହୋମ ଗାର୍ଡ ସେବା ଶୋଭା ଚଟ୍ଟକରଙ୍କ ନାମ ରାଉଣ୍ଡ କରୁଥିଲା। ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଆଲୋକ ରାଜ ବିହାରର ଡିଜିପିଙ୍କ ନୂଆ ଚାର୍ଜ ପାଇପାରନ୍ତି। ଯଦିଓ ୧୯୮୮ ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ରେସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଜ୍ଝ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରଏସ ଭଟ୍ଟୀଙ୍କୁ ବିହାରର ନୂତନ ଡିଜିପି ଭାବେ ରବିବାର ଦିନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତାକାଲି ଡିସେମ୍ବର ୧୯ ରେ ଏସ.କେ ସିଙ୍ଗଲଙ୍କ କାର୍ୟ୍ୟକାଳ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଆର.ଏସ୍ ଭଟ୍ଟୀ ବିହାରର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.