ପିଏଫଆଇ ଉପରେ ଲାଗୁ ରହିବ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ: ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆବେଦନ ଖାରଜ୍

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟ ପପୁଲାର ଫ୍ରଣ୍ଟ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ପିଏଫ୍ଆଇ) ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କୁ ବଳବତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି । ବୁଧବାର (୩୦ ନଭେମ୍ବର) କୋର୍ଟ ପିଏଫଆଇ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଏହି ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ରାଜ୍ୟର ପିଏଫଆଇ ନେତା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ଜଷ୍ଟିସ ଏମ ନାଗପ୍ରସାନ୍ନାର ଏକକ ଜଜ୍ ବେଞ୍ଚ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ନାସିର ପାଶା ନାମକ ଜଣେ ପିଏଫଆଇ କାର୍ୟ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନ ଉପରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପାଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷର ଶୁଣାଣି ପରେ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ। ପିଏଫଆଇ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ସଂସ୍ଥା ଉପରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଏହି ପିଟିସନରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଛି।

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ଓକିଲ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାରେ କେନ୍ଦ୍ର ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଏହାସହ ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧ ଘଟଣାରେ କେନ୍ଦ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଏବଂ ଏହା ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୯ ଅନୁଯାୟୀ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମୌଳିକ ଅଧିକାରକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ଏହି ଆବେଦନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୦୭-୦୮ ମସିହାରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସୋସାଇଟି ପଞ୍ଜୀକରଣ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପିଏଫଆଇ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗର ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଥିଲା।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.