ଚୀନଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରାଜିଲ୍: ପୁଣି ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଲାଣି କରୋନା

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ନିଜର କ୍ରୋଧ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶରେ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯଦି ଆମେ ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି। ଚୀନ୍ ପୁଣି ଥରେ କରୋନାର ହଟସ୍ପଟ୍ ପାଲଟିଛି। ଚୀନ୍ର ଅନେକ ସହରରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏକ ତାଲା ଭଳି ହୋଇଯାଇଛି। ଯଦି ଆମେ ଏହି ଆକଳନକୁ ଦେଖିବା, ନଭେମ୍ବର ୨୬, ୩୯,୭୯୧ ଦେଶରେ କରୋନା ସକରାତ୍ମକ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା। ଶନିବାର ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଥିଲା ୩୫,୧୮୩ । ଏହା ସହିତ ଜଣେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଚାଇନାରେ କରୋନା ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍ର ଅନେକ ପ୍ରଦେଶରେ ପରିସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲା ଭଳି ହୋଇଯାଇଛି। ଚାଇନା ନିକଟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲକଡାଉନ୍, ଜନ ପରୀକ୍ଷଣ, ଭ୍ରମଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ କରିଛି । ତାଲାବନ୍ଦ ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ହତାଶ କରିଦେଇଛି ।

ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଶୂନ-କୋଭିଡ୍ ନୀତି ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ବହୁତ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ସରକାର ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ରୋଗ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ରହେ ତେବେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପରି ଅନେକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କୁ ବିପଦରେ ପକାଇବେ। କୌତୂହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି, ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୬୬% ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୪୦% ଲୋକ ଏକ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ପାଇଛନ୍ତି ।

ବ୍ରାଜିଲରେ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍ ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।
ଚୀନ୍ ସହିତ ବ୍ରାଜିଲର କରୋନା ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଛି। ବ୍ରାଜିଲ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରାଜିଲର ୨୭ ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ରେ କୋଭିଡଙ୍କ ଗୁରୁତର ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଫେଡେରାଲ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିୟାମକ ଅନଭିସା ମଙ୍ଗଳବାର ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ବିମାନରେ ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ଲୋକଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଟିକା ନେବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.