କଂଗ୍ରେସକୁ ବାଏ ବାଏ କହିଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ସୁନୀଲ ଜାଖଡ !

0

ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୁନୀଲ ଜାଖଡ ଆଜି ତାଙ୍କ ମନର କଥା କହିଛନ୍ତି। ସେ କଂଗ୍ରେସ ଟାର୍ଗେଟ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସରେ ଜାତି ସମୀକରଣକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଉପରେ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ସେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଅମ୍ବିକା ସୋନିଙ୍କ ନାମ ନେଇ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସର ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନାହିଁ ଯାହା ପାଇଁ ସେ କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଦାୟ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଜାଖଡ ଫେସବୁକରେ ଲାଇଭ କରି କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱକୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ଉଠାଇ ନିଜର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱ ଆଜି ଚାଟୁକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ଅମ୍ବିକା ସୋନି ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଅମ୍ବିକା ସୋନି ପଞ୍ଜାବକୁ ଅପମାନିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ରାଜ୍ୟରେ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ନେତାଙ୍କୁ ସିଏମ କରାଯାଏ ତେବେ ପଞ୍ଜାବରେ ନିଆଁ ଲାଗିବ।

ସେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ହରିଶ ରାୱତଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦଳରେ ବିବାଦ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଭୂମିକା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଅନୁଶାସନ କମିଟି ନିଜେ ମୋତେ ନୋଟିସ୍ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟଦାୟକ। ଅନୁଶାସନ କମିଟିର ରିପୋର୍ଟରେ ମୋତେ ଦଳର ସମସ୍ତ ପଦବୀରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ଚିଠି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା କେବଳ ଥଟ୍ଟା ଛଡା ଆଉ କିଛି ନୁହେଁ | ସୋନିଆ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ମୁଁ କେଉଁ ପଦବୀରେ ଥିଲି ଯେଉଁଥିରେ ମୋତେ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ମୁଁ ପାର୍ଟିରେ କୌଣସି ପଦବୀରେ ନଥିଲି।

କଂଗ୍ରେସକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଜାଖର କହିଛନ୍ତି। ଚିନ୍ତନ ଶିବୀର ବଦଳରେ ଚିନ୍ତା ଶିବୀର ସଂଗଠିତ ହେବା ଉଚିତ୍ | କଂଗ୍ରେସକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନର ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ ଯେଉଁଠାରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରାୟ ୨୯୦ ଟି ଆସନରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦୁଇ ହଜାରରୁ କମ୍ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି ଯାହାକି ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଭୋଟ୍ ମିଳିଥାଏ | ଏହା ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସରେ ଅମ୍ବିକା ସୋନିଙ୍କ ପରି ନେତାଙ୍କ ସର୍କଲ କାମ କରୁଛି। ଏଥିରୁ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ। ଶେଷରେ ସେ ଶୁଭକାମନା ସହ କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଦାୟ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.