କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହିଜାବ ମାମଲାରେ ନୋଟିସ ଜାରି କଲେ ସୁପ୍ରମକୋର୍ଟ; ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଥିବା ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଏସସି!

0

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହିଜାବ ବ୍ୟାନ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଜଷ୍ଟିସ ହେମନ୍ତ ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ସୁଧାଂଶୁ ଧୂଲିଆଙ୍କ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି- “ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଜଲଦି ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି ଅନୁରୋଧ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଆମେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରୁଛୁ। ସୋମବାର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ରେ ଶୁଣାଣି ହେବ।

ଦୁଇ ଜଜ୍ ବେଞ୍ଚରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଥିବା ଜଷ୍ଟିସ୍ ହେମନ୍ତ ଗୁପ୍ତା ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଦାବିକୁ ‘ଫୋରମ୍ ସପିଂ’ ଅର୍ଥାତ୍ ଶୁଣାଣି ବେଞ୍ଚ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବେଦନକାରୀମାନେ ୬ ଥର ଜଲଦି ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। 

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆଜି ଏହି ଘଟଣାରେ ମୋଟ ୨୪ଟି ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରାଯାଇଥିଲା। ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ରେ ଆସିଥିବା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଛି। ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍କୁଲ ଓ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ୟୁନିଫର୍ମ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ହାଇକୋର୍ଟରେ ବହୁ ଆବେଦନକାରୀ ମୁସଲମାନ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜରେ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବାର ଧାର୍ମିକ ଅଧିକାର ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ହାଇକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବା ଇସଲାମ ଧର୍ମର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଂଶ ନୁହେଁ।

ଶୁଣାଣି ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଆବେଦନକାରୀ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ବିଚାରପତିମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଜଣେ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁଣାଣି ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ଦରକାର | ଏଥିପାଇଁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଇପାରିବ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିନା ଆପଣ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରମାଗତ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରୁଥିଲେ। ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓକିଲମାନେ ବାଙ୍ଗାଲୋରରୁ ଆସିବାକୁ ସମୟ ଲାଗିବ। ଏହା ଉପରେ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବାଙ୍ଗାଲୋରରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଢେ଼ଇ ଘଣ୍ଟାର ବିମାନ ଯୋଗେ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ।

ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଏକ ଆଇନଗତ ବିଷୟ ଅଟେ। ଏଥିରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସବିଶେଷ ଉତ୍ତର ଦାଖଲ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ମୁଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନୋଟିସ ଜାରି କରିବାକୁ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି।” ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ଗ୍ରହଣ କରି କୋର୍ଟ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୫ କୁ ଶୁଣାଣି ତାରିଖ ଭାବରେ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.