ବିମୁଦ୍ରୀକରଣକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ କ୍ଲିନଚିଟ୍

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ): ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାର ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୬ ର ବିମୁଦ୍ରୀକରଣକୁ ବୈଧ ବୋଲି କୋର୍ଟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ କୋର୍ଟ ସମସ୍ତ ୫୮ ଆବେଦନକୁ ମଧ୍ୟ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଅକ୍ଷର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନଭେମ୍ବର ୮, ୨୦୧୬ ର ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ମିଳିନାହିଁ। ସମସ୍ତ ସିରିଜର ନୋଟଗୁଡିକ ପ୍ରତ୍ୟାହାରଯୋଗ୍ୟ ଜ୍ଝ

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାବେଳେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ତେଣୁ ସେହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ବନ୍ଦ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଅଦାଲତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ହୋଇଥିବା ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ତାରିଖ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇର ସ୍ୱାଧୀନ କ୍ଷମତା ନାହିଁ। ଏଥି ସହ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେବଳ ଆରବିଆଇର ସୁପାରିଶ କ୍ରମେ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ।

‘ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭୁଲ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।’
ବିଚାରପତିମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥନୈତିକ ନୀତିରେ କୋର୍ଟ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିପାରିବେ। ବିଚାରପତିମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଆରବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ୬ ମାସ ଧରି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା, ତେଣୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମିଥ୍ୟା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେ ଲୋକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଏଠାରେ ଦେଖାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.