ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ; ଲାଗୁ ହେବ ‘ଫାଷ୍ଟର’ ସିଷ୍ଟମ; ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ହେଲା ଉଦ୍ଘାଟନ! ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଏହି ‘ଫାଷ୍ଟର’ ସିଷ୍ଟମ

0

ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଜେଲର ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ନିକଟରେ ଜାମିନ , ଗିରଫଦାରୀ ରୋକ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଏକ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାର ନାମ FASTER ରଖାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ସକାଳ ୧୦ ଟାରେ ଭର୍ଚୁଆଲି ଏହି ସଫ୍ଟୱେର୍ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ.ଭି ରମଣା ଆଜି ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀ, ଦେଶର ସମସ୍ତ ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ତଥା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହାକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ, ଜାମିନ ପାଇବା ପରେ ଆଦେଶର କପି ଜେଲ ପ୍ରଶାସନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ମୁକ୍ତିରେ ୨-୩ ଦିନ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥାଏ। ‘ ଜରିଆରେ ଅର୍ଡରର କପି  ଦ୍ରୁତ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମୋଡରେ ପଠାଯିବ  ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ |

ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୮ ରେ, ଆଗ୍ରା ଜେଲରେ ଥିବା ୧୩ ଜଣ କଏଦୀଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ୧୪ ରୁ ୨୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲରେ ଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ କଏଦୀମାନେ ଅପରାଧ ସମୟରେ ନାବାଳକ ଥିଲେ। ଏହା ଜାଣିବାପରେ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ୪ ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ଏହା ଉପରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ.ଭି. ରମଣାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ନେଇ ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଜୁଲାଇ ୧୬ ରେ, ଏପରି ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ତୁରନ୍ତ ହାଇକୋର୍ଟ, ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟ ଏବଂ ଜେଲ ପ୍ରଶାସନକୁ ପଠାଯିବ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ସମସ୍ତ ଆଦେଶ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ୍ କରାଯାଉଛି।  ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶର ଏକ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ କପି ତୁରନ୍ତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯିବ। ଏହା କରିବାବେଳେ, ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ ଯେ ଆଦେଶ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ପହଂଚୁ। ଏଥିପାଇଁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଲଗ୍ଇନର ବ୍ୟବହାର ହେବ।ଏଥିପାଇଁ ୧୮୮୭ ଆଇଡି ତିଆରି କରାଯାଇଛି। କେବଳ ଯାହାକୁ ଇମେଲର ଜରିଆରେ ଯାହାକୁ ଆଦେଶ ସୂଚନା ପଠାଯିବ, କେବଳ ସେ ହିଁ ଏହାକୁ ଖୋଲି ପାରିବ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.