ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ; HC ଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରିବାର ଥିଲା କହିଲେ ଏସସି

0

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡଙ୍କୁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ। ତାଙ୍କ ଏନଜିଓ ସହ ଜଡିତ ଏକ ମାମଲାରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ କ୍ରାଇମ ଶାଖା ଦ୍ୱାରା ଜୁନ୍ ୨୫ ରେ ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳା ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ୭ ଦିନ ଧରି ପଚରାଉଚରା ମଧ୍ୟ କରିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ରେ ଜାମିନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ। ସେ ପାସପୋର୍ଟକୁ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରେ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତଦନ୍ତରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡଙ୍କୁ କିପରି ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉତ୍ତର ମାଗିବା ପରେ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ କିପରି ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ୟୁୟୁ ଲଲିତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ଘଟଣାରେ କୌଣସି ଅପରାଧ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ତାହା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ। ଜଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡ ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କ’ଣ କହିଲା କିଏ?

ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଗୁଜରାଟରେ ହାଜର ହୋଇଥିବା ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଟିସ୍ତା ମାମଲାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଜାମିନ ନୋଟିସ ପରେ ସପ୍ତାହ ପରେ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା | ଅଗଷ୍ଟ ୩ ରେ, ଯେଉଁ ଦିନ ତିସ୍ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା, ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ ପୂର୍ବରୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ନିଜେ ଜାମିନ ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଏକ ଭୁଲ ଉଦାହରଣ ହେବ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତିସ୍ତାକୁ ଶତ୍ରୁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି: ସିବଲ

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତିସ୍ତାକୁ ସେଟାଲଭାଡର ଓକିଲ କପିଲ ସିବଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟିସ୍ତାକୁ ନିଜର ଶତ୍ରୁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଜେଲରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ୭ ଦିନ ଧରି ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ପଚରାଉଚରା ଜାରି ରହିଛି ଏବଂ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତରେ ଅଛନ୍ତି। ସେସନ କୋର୍ଟ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ବିରୋଧରେ ଆବେଦନକାରୀ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। କପିଲ ସିବଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଆଧାରରେ ଏଫଆଇଆର କରାଯାଇଛି। ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଏଫଆଇଆରରେ ସଠିକ୍ ଭାବେ ପାଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇନାହିଁ | ସେ ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି, ଜାମିନ ପାଇବା ଉଚିତ୍।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି?

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ବୁଝାମଣାରେ ଏହି ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ – ଆବେଦନକାରୀ ଜଣେ ମହିଳା, ୨ ମାସରୁ ଅଧିକ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି, ଅଭିଯୋଗ ୨୦୨୨ ରୁ ୨୦୧୨ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ଏବଂ ପୋଲିସ ୭ ଦିନ ଧରି ପଚରାଉଚରା କରିଛି। ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା ହାଇକୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବାବେଳେ ଏଠାରୁ ଜାମିନ ମିଳିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ଶୁଣାଣି ନିଜେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ହେବା ଉଚିତ୍। ମେହେଟ୍ଟା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ ଅନେକ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି, ଯାହା ଏଫଆଇଆରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ମୁମ୍ବାଇରୁ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ୨୦୨୨ ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ସହ ଜଡିତ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଜାଲିଆତି ଅଭିଯୋଗରେ ଟିସ୍ତା ସିତଲଭାଡ ୨୫ ଜୁନ୍ ଠାରୁ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟ ପୋଲିସର ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ସ୍କ୍ୱାଡ ଦ୍ୱାରା ମୁମ୍ବାଇରୁ ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୨୦୦୨ ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ସହ ଜାକିଆ ଜାଫ୍ରିଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଦଙ୍ଗା ମାମଲାରେ ତତ୍କାଳୀନ ଗୁଜୁରାଟ ସିଏମ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏସଆଇଟି ଦେଇଥିବା ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋଟ୍ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଜାକିଆ ଜାଫ୍ରି ଏସଆଇଟିର କ୍ଲିନ୍ ଚିଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ଆଇନଗତ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡର ଏନଜିଓ ଜାକିଆ ଜାଫ୍ରିଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା।

ସିତଲଭାଡ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ସମୟରେ ଏକ ବଡ଼ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ସହ-ଆବେଦନକାରୀ ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡ ଜାକିଆ ଜାଫ୍ରିଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଶୋଷଣ କରିଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟର ପରଦିନ ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡ, ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ ଆର.ବି ଶ୍ରୀକୁମାର ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୀବ ଭଟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା। ସଞ୍ଜୀବ ଭଟ ଜେଲରେ ଥିବାବେଳେ ଗୁଜରାଟ ପୋଲିସ ପୁଣି ଥରେ ତିସ୍ତା ସିତଲଭାଡ ଏବଂ ଆରବ ଶ୍ରୀକୁମାରଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.