ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍(ବ୍ୟୁରୋ): ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳା ଓ ବାଳିକାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ନୀତିକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି। ତାଲିବାନ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିବା ଏବଂ ବେସରକାରୀ ସଂଗଠନ (ଏନଜିଓ) ରେ କାମ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା। ୧୫ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ କହିଛି ଯେ ମହିଳା ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ବଢୁଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ନେଇ ଏହା ଗଭୀର ଚିନ୍ତିତ।

ଜାତିସଂଘର ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବଶେଷ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ପରିଷଦର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକାମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ, ସମାନ ଏବଂ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

‘ଏହା ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ’
ଏହା ତାଲିବାନକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ଯେ “ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ଏବଂ ଏହି ନୀତି ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଶୀଘ୍ର ଓଲଟାଇବା।” ସେକ୍ରେଟେରୀ ଜେନେରାଲ୍ ଗୁଟେରସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବଶେଷ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେଉଛି ମାନବ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ। ସେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି: ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକାଙ୍କୁ ବାଦ ଦେବା ଏବଂ ଚୁପ୍ ରହିବା କାରଣରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ଚକିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ପାଞ୍ଚଟି ଏନଜିଓ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା
ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରିବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପରେ ଅତି କମରେ ପାଞ୍ଚଟି ଶୀର୍ଷ ଏନଜିଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କେୟାର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍, ନରୱେ ଶରଣାର୍ଥୀ ପରିଷଦ ଏବଂ ସେଭ୍ ଦି ଚାଇଲ୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଆମର ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିନା କାର୍ୟ୍ୟ ଜାରି ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ।

ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଉଦ୍ଧାର କମିଟି ମଧ୍ୟ ସେବାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିବାବେଳେ ଇସଲାମିକ ରିଲିଫ ଏହାର ଅଧିକାଂଶ କାର୍ୟ୍ୟ ବନ୍ଦ କରୁଛି ବୋଲି କହିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ତାଲିବାନ ମହିଳା ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ନେଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ୫ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଏଥିସହ ତିନିଜଣ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍କ ଏବଂ ଜିମ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.