କଂଗ୍ରେସର ଭାରତ ଯୋଡ଼ୋ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ଏପରି କହିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ?

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ଜଳ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଶେଖୱାଟ କଂଗ୍ରେସର ଭାରତ ଯୋଡା ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ଲୋକମାନେ ଭାରତ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ରାଜସ୍ଥାନରେ ଭାରତ ଯୋଡା ଯାତ୍ରା ଆଣିଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଜନ ଆକ୍ରୋଶ ଯାତ୍ରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶେଖୱାଟ ବିଦ୍ୟାଧର ନାଗର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଟାବାଡା ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଯୁବ ଚୌପଲରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପ୍ରଥମେ ଭାରତକୁ ବିଭକ୍ତ କରିଥିଲେ। ୧୯୪୮ ମସିହାରେ, କାଶ୍ମୀରକୁ ପିଓକେ ଭାବରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଜ୍ଝ ତା’ପରେ ଷାଠିଏ ଅକସାଇ ଯୁଦ୍ଧ ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଛାଡି ଚାଲିଗଲା ଜ୍ଝ ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ଭାରତ ବିଭାଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଉଚ୍ଚ-ନିମ୍ନ ଜାତି ଆଧାରରେ ବିଭକ୍ତ ଜ୍ଝ ଧନୀ ଏବଂ ଗରିବ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନରେ ବିଭକ୍ତ ଜ୍ଝ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଭାରତକୁ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଡ୍ରାମା କରୁଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖୱାଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରର ଯୋଜନାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା କାର୍ୟ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଜଲ ଜୀଭାନ ମିଶନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟକୁ ୨୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଏହି ସରକାର ମାତ୍ର ଚାରି ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଏହି ଯୋଜନାର ସଫଳତା ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ଘରକୁ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏହା ୩୦ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଘଟଣ ଘଟୁଛି।

ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବାକୁ ଭୟ କରୁଥିଲେ- ଶେଖୱାଟ 
ପ୍ରକାଶ ଯେ ଭୟଭୀତ ହେବାରୁ ଗୁଣବତ୍ତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ସର୍ଭେ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ସର୍ଭେ କଲା, ଏଠାରେ କାର୍ୟ୍ୟର ଗୁଣବତ୍ତା ମାତ୍ର ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି, ଯାହା ଦେଶରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ। ଶେଖୱତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନ ଆକ୍ରୋଶ ଯାତ୍ରା ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ରାଜସ୍ଥାନର ଲୋକମାନେ ଏହି ସରକାର ବିରୋଧରେ ରାଗିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ କ୍ରୋଧର ନିଆଁ ଅଛି। ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଆକାରରେ ଏହି କ୍ରୋଧକୁ ବାହାର କରିବାକୁ ସେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କୁ ଥରେ ରାଜ୍ୟ ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.