ଗୁୁଜୁରାଟରେ ଯେଉଁ ଯେଉଁ ଯାଗାରେ ମୋଦୀ କରିଥିଲେ ପ୍ରଚାର, ସେଠାରେ କ’ଣ ହେଲା ଫଳ?

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ପୁରୁଣା ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ବିଜେପି ଏଥର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସିଟ୍ ଜିତିଛି। ଏହି ବିଜୟର କାରଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଧୂଆଁପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରକୁ ଯାଇଛି। ଅଧିକାଂଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜର ରାଲି କରିଛନ୍ତି, ବିଜେପି ଅଧିକାଂଶ ଆସନରୁ ଲାଭ ପାଇଛି। ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ରାଲି ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରୋଡ୍ ସୋ କରିଥିଲେ। ଯାହାର ଫଳାଫଳ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

୫୨ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୬ ନଭେମ୍ବରରୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୨ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଗୁଜୁରାଟରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ରାଲି ଏବଂ ରୋଡ୍ ସୋ କରିଥିଲେ ଜ୍ଝ ଗୁଜୁରାଟର ୩୩ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ ଟିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୩୨ ଟି ରାଲି ଏବଂ ୪ ଟି ରୋଡ୍ ସୋ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୋମନାଥ, ଅଗଦ୍ନାଥ ଏବଂ ଭଦ୍ରକଲି ମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମାବେଶ, ରୋଡ୍ ସୋ ଏବଂ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୫୨ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଏହି ୫୨ ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ୨୦୧୭ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୩୫ ଟି ଜିତିଥିବାବେଳେ ୧୭ ଟି ଆସନରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ୧୭ ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ କଂଗ୍ରେସ ୧୬ ଟି ଜିତିଥିବାବେଳେ ବିଟିପି ଗୋଟିଏ ଆସନ ଜିତିଛି।

୨୦୨୨ ର ଫଳାଫଳ କ’ଣ ହେବ?

ଏହି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ରାଲି ଏବଂ ରୋଡ୍ ସୋ ଆୟୋଜନ କରିଥିବା ବିଜେପି ୮୮ ପ୍ରତିଶତ ଆସନ ଜିତିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୫୨ ଟି ଆସନରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ୪୬ ଟି ଆସନ ଜିତିଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ୫ ଟି ଏବଂ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଗୋଟିଏ ଜିତିଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗୁଜୁରାଟ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସେ ୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୁଜରାଟ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ ଜ୍ଝ ଏହି ୧୨ ଟି ଗୁଜରାଟ ଗସ୍ତ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗୁଜୁରାଟରେ ୨୧ ଦିନ ରହିଲେ। ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୨୩୫ ଦିନରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ରହିଥିଲେ ଜ୍ଝ

Leave A Reply

Your email address will not be published.