କାହା କାର୍ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ?

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): କାରଗୁଡିକର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟ କରିବ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁର୍ମୁ ମର୍ସିଡିଜ୍-ବେଞ୍ଜ୍ ଏସ୬୦୦ ପୁଲମାନ ଗାର୍ଡ ଲିମୋଜାଇନ୍ରେ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ରେଞ୍ଜ ରୋଭର ସେଣ୍ଟିନେଲ କାରରେ ଚଢିଛନ୍ତି। ପିଏମ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ବେଳେବେଳେ ଟୟୋଟା ଏବଂ ମର୍ସିଡିଜ୍ ଚଢନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ପ୍ରାୟତ ରେଞ୍ଜ ରୋଭର ସେଣ୍ଟିନେଲରେ ବୁଲୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ ଜ୍ଝ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କାରଗୁଡିକର ବିଶେଷତା ବିଷୟରେ କହିବୁ ଜ୍ଝ ଏହି ଦୁଇଟି କାରରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁରକ୍ଷା ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ କାର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଜ୍ଝ ଉଭୟ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କାର ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜ୍ଝ

ବିଶେଷ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜ୍ଝ
ଦେଶର ଏହି ଦୁଇଟି ବଡ ପୋଷ୍ଟରେ ବସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜ୍ଝ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ କାରରେ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଇଛି ଜ୍ଝ ଏହି କାରଗୁଡିକ ହ୍ୟାଣ୍ଡଗନ୍ ଗୁଳି ନେଇପାରେ ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ପିଏମ ମୋଦୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗାଡି ପଛରେ କାରଗୁଡିକର ଏକ ବଡ କନଭେନ ଅନୁସରଣ କରାଯାଇଛି ଜ୍ଝ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର ଚାରିପାଖରେ ଏସପିଜି କମାଣ୍ଡୋ ଛିଡା ହୋଇଛି। ଏହି କାରଗୁଡିକରେ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଅଛି ଜ୍ଝ ବୁଲେଟ୍ ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ଏପରିକି ଏକେ-୪୭ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ଏହି କାରଗୁଡିକର ଟାୟାରଗୁଡ଼ିକ କେବେ ବି ଖଣ୍ଡନ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦିଓ ସେମାନେ ଛିଦ୍ର ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚଲାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ ଜ୍ଝ

ଗତି କେତେ?
ଏହି କାରଗୁଡିକରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ତାଲା ଥାଏ ଏବଂ ଖରାପ ପାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ନାହିଁ ଜ୍ଝ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଏହି କାରଗୁଡିକର ଇନ୍ଧନ ଲିକ୍ ହେବ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ଏହି କାରଗୁଡିକ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜ୍ଝ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଗତିଶୀଳ ଦୁର୍ଗ ବୋଲି କହିପାରିବେ ଜ୍ଝ ଦୁନିଆର ଅନେକ ବଡ ଶିଳ୍ପପତି ଏହି କାରଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଜ୍ଝ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର ୮ ସେକେଣ୍ଡରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ, ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କାର ୧୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ଜ୍ଝ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ କାରର ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୯୩ କିଲୋମିଟର ଅଟେ। ଏହି କାରଗୁଡିକର ଭିତର ଭାଗରେ ବହୁତ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଏବଂ ସିଟ୍ ଗୁଡିକ ଆରାମଦାୟକ କରାଯାଇଛି ଜ୍ଝ

Leave A Reply

Your email address will not be published.