AIIMS ଟେଣ୍ଡର ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା; AIIMS ଋଷିକେଶ କ୍ୟାମ୍ପସର ୨୪ ଟି ସ୍ଥାନରେ ସିବିଆଇର ଚଢ଼ଉ, ତତ୍କାଳୀନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ

0

ମେସିନ କ୍ରୟ ଏବଂ ଔଷଧ ଦୋକାନ ଆବଣ୍ଟନ ସଂପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ ଦୁଇଟି ମାମଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ କରି ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ(AIIMS) ଋଷିକେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ କ୍ୟାମ୍ପସର ୨୪ ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ କରିଛି। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ସମେତ AIIMS ର ତତ୍କାଳୀନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସିବିଆଇ ମୁଖପାତ୍ର ଆରସି ଯୋଶୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି, ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜି ବିଭାଗର ତତ୍କାଳୀନ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରଫେସର ବଳରାମ ଉମର,ତତ୍କାଳୀନ ଆନାଟୋମି ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ବିଜୟନ୍ଦର ସିଂ, ତତ୍କାଳୀନ ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଡ଼ଃ ଅନୁଭବ ଅଗ୍ରୱାଲ। ହସ୍ପିଟାଲ୍ ପ୍ରଶାସନର ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହସ୍ପିଟାଲର ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଶଶିକାନ୍ତ, ହସ୍ପିଟାଲର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଅଫିସର ଦୀପକ ଯୋଶୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଅଜ୍ଞାତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଦ୍ୱିତୀୟ ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ଅଜ୍ଞାତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଛନ୍ତି।

ସିବିଆଇ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମାମଲାରେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସିବିଆଇ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଏକ ଅଚାନକ ସର୍ଭେ କରିଥିଲେ। ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସଡକ ସଫେଇ ଯନ୍ତ୍ର କିଣିବା ଏବଂ AIIMS ପରିସରରେ ଏକ ଔଷଧ ଦୋକାନ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ନିମନ୍ତ୍ରଣରେ ସମସ୍ତ ନିୟମାବଳୀ ପାଳନ କରାଯାଇନାହିଁ। ଏହି ମାମଲାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉଭୟ ମାମଲାର ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟେଣ୍ଡର ସମୟରେ ସମସ୍ତ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଟେଣ୍ଡରରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯାଇଥିଲା | ଗୁରୁତ୍ୱହୀନ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଗଲା।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହ ଜଡିତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଟେଣ୍ଡର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଥିବା ତଥ୍ୟକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।  ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବେଳେ କିଏ ଭୁଲ୍ କରିଛି ତାହା ଜଣା ପଡିପାରିବ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଭାବରେ, AIIMS କୁ ସଡକ ସଫା କରିବା ମେସିନ୍ କିଣିବାରେ ୨ କୋଟି ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଔଷଧ ଦୋକାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଆବଣ୍ଟନରେ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଘଟିଛି।

ସିବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ୨୪ ଟି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆଜି ଏହି ଦୁଇଟି ମାମଲାରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଚଢ଼ାଉ ସମୟରେ ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଲିଲ ଉଦ୍ଧାର ହେବା ସହିତ ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଡିଜିଟାଲ ଉପକରଣ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଘଟଣାର ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.