ଆଜିଠୁ ଚେନ୍ନାଇ-ଜାଫ୍ନା ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ ବିମାନ ସେବା

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): କରୋନା ଜୀବାଣୁ ହେତୁ ଦୀର୍ଘ ବିରତି ପରେ ଆଜି (ଡିସେମ୍ବର ୧୨) ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ଜାଫ୍ନା (ଶ୍ରୀଲଙ୍କା) ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ ଜ୍ଝ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ଆଲାଇନ୍ସ ଏୟାର ସପ୍ତାହରେ ଚାରିଥର ବିମାନ ସେବା ଚଳାଇବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଚାରି ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ, ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏୟାର ଲିଙ୍କ୍ ପୁନର୍ଜୀବିତ ହେଲା କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କୋଭିଡ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହା ପୁଣି ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା ଜ୍ଝ

କରୋନା ମହାମାରୀ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, କଲମ୍ବୋରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପ୍ରାଥମିକ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଖୋଲିଲା କିନ୍ତୁ ଜାଫ୍ନା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ ରହିଲା ଜ୍ଝ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ତାମିଲ ଉତ୍ତରରୁ ତାମିଲନାଡୁ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଲିଙ୍କକୁ ପୁନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ହୋଇପାରେ।

ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଉପକୃତ ହୁଏ ଜ୍ଝ
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଖରାପ ଅର୍ଥନୀତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ବାୟୁ ସଂଯୋଗ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ଜ୍ଝ ୨୦୦୯ ରେ ସଶସ୍ତ୍ର ସଂଘର୍ଷ ସମାପ୍ତ ହେବାର ଏକ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲିଛି।

ପର୍ୟ୍ୟଟନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ବ୍ୟବସାୟର ସୁଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଜ୍ଝ
ଏହି ସଂଯୋଗ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ତାମିଲ ଉତ୍ତର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପର୍ୟ୍ୟଟନ ସମେତ ଅନ୍ୟ ପର୍ୟ୍ୟଟନକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଜ୍ଝ ଏହା ଅବରୋଧିତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଅର୍ଥନୀତିରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଆଣିବ ଜ୍ଝ ଏହା ଜାଫ୍ନା ଏବଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଂଶରେ (ଜାଫ୍ନା, ମନ୍ନାର, କିଲିନୋଚି, ମୁଲାଇଟିଭୁ ଏବଂ ଭାଭୁନିଆର ପାଞ୍ଚଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ନେଇ) ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରେ ଏବଂ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟ ସୁଯୋଗ ଖୋଲିପାରେ ଜ୍ଝ

Leave A Reply

Your email address will not be published.