ନୌସେନାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାହିନୀରେ ସାମିଲ ହେବେ ମହିଳା: ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି?

0

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାହିନୀରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ‘ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ’ର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଘଟଣାରେ ପରିଚିତ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ରବିବାର (ନଭେମ୍ବର ୧୧) କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୌସେନାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏହି ତିନିଟିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କମାଣ୍ଡୋ ଭାବରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଭାବରେ ସେବା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଜ୍ଝ ସେନା, ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାହିନୀର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ କଠୋର ତାଲିମ ନେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ତିନି ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାହିନୀରେ କେବଳ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ ଅଜିତ୍ୱର ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୈସେନାରେ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ଯଦି ଏହି ମାନଦଣ୍ଡକୁ ବାଛିଛନ୍ତି ଏବଂ ପୂରଣ କରନ୍ତି ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମୁଦ୍ରିକ କମାଣ୍ଡୋ ହୋଇପାରିବେ ଜ୍ଝ ଏହା ବାସ୍ତବରେ ସାମରିକ ଇତିହାସରେ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ କିନ୍ତୁ ସ୍ପେଶାଲ ୟୁନିଟକୁ କାହାକୁ ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ଏଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ହେବାକୁ ପଡିବ ଜ୍ଝ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ମାର୍କୋସ୍ ହେବାର ବିକଳ୍ପ ଉଭୟ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ନାବିକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ, ଯେଉଁମାନେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅଗ୍ନିଭାଇର୍ସ ଭାବରେ ଯୋଗଦେବେ।

ମାର୍କୋସ୍ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ?
ମାର୍କୋସ୍ ଏକାଧିକ ମିଶନ ପାଇଁ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର, ବାୟୁ ଏବଂ ସ୍ଥଳଭାଗରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ଜ୍ଝ ଏହି କମାଣ୍ଡୋମାନେ ଶତ୍ରୁ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, ଅଫଶୋର ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପତ୍ତି, ନ ୟ ସେନା କାର୍ୟ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡାଇଭିଂ ଅପରେସନ୍ ଏବଂ ସିସିଟିଭି ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମିଶନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗୁପ୍ତ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିପାରିବେ ଜ୍ଝ ସେମାନେ ସାମୁଦ୍ରିକ ପରିବେଶରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ଲଢିପାରିବେ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରର ୱୁଲାର ହ୍ରଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ଭୂମିକାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.